Montrose To Be Recognized Friday
September 13, 2016
By John Johnson
MHSAA Communications Director
Montrose High School, the MHSAA School Broadcast Program of the Year for the third straight year, will be honored at halftime of the Flint Beecher at Montrose football game on Friday (Sept. 16). Kickoff is at 7 p.m.
Montrose won the Program of the Year honor again in 2015-16 and was also honored by the NFHS Network as one of its Elite SBP schools nationwide. In addition to repeating as the top school in the program, Montrose captured first place honors in three of the five individual categories.
Montrose took first place in Best Student Play-By-Play (Eric Vandefifer and Conner Pyrc – Boys Basketball game v. Goodrich), and the top two spots for Best Produced Commercial/Feature (Eric Vandefifer, Conner Pyrc, Jared Adams, Mandy Ramsey, John Blackford – Ford Field Trip Feature; and Amanda Ramsey, Jared Adams, Alyssa Bernard, – RAINN Sexual Assault PSA). The program also took second and third place for Best Use of PlayOn! Sports Graphics (Eric Vandefifer, Conner Pyrc, Jared Adams, Mandy Ramsey, John Blackford – Boys Basketball game v. Saginaw Arts & Sciences Academy; and Peyton Hobson, John Blackford, Conner Pyrc – Boys Basketball game v. Corunna); and third place in Best Multicamera Production (Eric Vandefifer, Conner Pyrc, Jared Adams, Mandy Ramsey, John Blackford – Boys Basketball game v. Saginaw Arts & Sciences Academy). Montrose also demonstrated during the year a good blend of productions in a variety of sports covered, the ability to cover home and away events and an overall command of the PlayOn! Sports software used for graphics and inserting commercials/features during the course of productions.
The presentation will be shown live on MHSAA.tv as one of a number of live events being streamed online this year by School Broadcast Program members.
In its eighth year, the School Broadcast Program gives members an opportunity to showcase excellence in their schools by creating video programming of athletic and non-athletic events with students gaining skills in announcing, camera operation, directing/producing and graphics.
The program also gives schools the opportunity to raise money through advertising and viewing subscriptions.
All sporting events – live or delayed - are available on a subscription basis only for their first 72 hours online. They become available for free, on-demand viewing approximately 72 hours following their completion.
Here’s this week’s MHSAA.tv schedule of video streams available being produced by SBP members, as well as live stats from MHSAA member schools using Digital Scout:
Tuesday – Sept. 13
- Girls Volleyball – Hancock at Calumet – 7 p.m. - LIVE
Wednesday – Sept. 14
- Boys Soccer – Lansing Eastern at East Lansing – 6:30 p.m. – On Demand
Thursday – Sept. 15
- Girls Swimming & Diving – Okemos at East Lansing – 6 p.m. – On Demand
- Girls Volleyball – Rochester Hills Stoney Creek at Lake Orion – 7 p.m. – LIVE
- Girls Volleyball – Grand Rapids Catholic Central at Comstock Park – 6 p.m. - LIVE
Friday – Sept. 16
- Football – Flint Beecher at Montrose – 6:45 p.m. – LIVE
- Football – Escanaba at Marquette – 7 p.m. – LIVE
- Football – Lansing Eastern at East Lansing – 7 p.m. – On Demand
- Football – Farwell at Clare – 7 p.m. – LIVE
- Football – Hillman at Rogers City – 7 p.m. – LIVE
- Football – Oxford at Lake Orion – 7 p.m. – LIVE VIDEO & STATS
- Football – Allendale at Comstock Park – 7 p.m. – LIVE VIDEO & STATS
- Football – Star International Academy v. Detroit Cesar Chavez Academy – 4:30 p.m. – STATS
- Football – Livonia Churchill v. Plymouth – 7 p.m. – STATS
- Football – Maple City Glen Lake v. Onekama – 7 p.m. – STATS
- Football – Grand Ledge v. Okemos – 7 p.m. – STATS
- Football – Grand Rapids Forest Hills Central v. Greenville – STATS
- Football – Grass Lake v. Manchester – 7 p.m. – STATS
- Football – Grand Rapids Christian v. Grand Rapids South Christian – 7 p.m. – STATS
- Football – Oakland Christian v. Sterling Heights Parkway Christian – 7 p.m. – STATS
- Football – Harbor Beach v. Marlette – 7 p.m. – STATS
- Football – Eaton Rapids v. Fowlerville – 7 p.m. – STATS
- Football – Grand Haven v. Holland West Ottawa – 7 p.m. – STATS
- Football – Brighton v. South Lyon – 7 p.m. – STATS
- Football – Hart v. Whitehall – 7 p.m. – STATS
- Football – Grand Traverse Academy v. Marion – 7 p.m. – STATS
- Football – Addison v. Napoleon – 7 p.m. – STATS
- Football – Fenton v. Flint Kearsley – 7 p.m. – STATS
- Football – Davison v. Flint Southwestern Academy – 7 p.m. – STATS
- Football – Hanover-Horton v. Vandercook Lake – 7 p.m. – STATS
- Football – Lake Odessa Lakewood v. Vermontville Maple Valley – 7 p.m. – STATS
- Football – Corunna v. Goodrich – 7 p.m. – STATS
- Football – Bellevue v. Adrian Lenawee Christian – 7 p.m. – STATS
- Football – New Boston Huron v. Monroe SMCC – 7 p.m. – STATS
- Football – Grosse Pointe South v. Utica Ford – 7 p.m. – STATS
- Football – Midland v. Mt. Pleasant – 7 p.m. – STATS
- Football – Flint Hamady v. New Lothrop – 7 p.m. – STATS
- Football – Iron Mountain v. Negaunee – 7 p.m. – STATS
- Football – Houghton Lake v. Sanford Meridian – 7 p.m. – STATS
- Football – Erie-Mason v. Hillsdale – 7 p.m. – STATS
- Football – Calumet v. Houghton – 7 p.m. – STATS
- Football – Saginaw Arthur Hill v. Bay City Central – 7 p.m. – STATS
- Football – Laingsburg v. Potterville – 7 p.m. – STATS
- Football – Owosso v. Lansing Waverly – 7 p.m. – STATS
- Football – Grand Rapids NorthPointe Christian v. Grandville Calvin Christian – 7 p.m. – STATS
- Football – Port Huron Northern v. St. Clair – 7 p.m. – STATS
- Football – Hemlock v. St. Louis – 7 p.m. – STATS
- Football – Stanton Central Montcalm v. Newaygo – 7 p.m. – STATS
- Football – Battle Creek Harper Creek v. Hastings – 7 p.m. – STATS
- Football – Dryden v. Mayville – 7 p.m. – STATS
- Football – St. Clair Shores Lakeview v. Madison Heights Madison – 7 p.m. – STATS
- Football – Adrian v. Tecumseh – 7 p.m. – STATS
- Football – Portage Central v. Traverse City Central – 7 p.m. – STATS
- Football – Lansing Everett v. Holt – 7 p.m. – STATS
- Football – North Muskegon v. Ravenna – 7 p.m. – STATS
- Football – Coopersville v. Sparta – 7 p.m. – STATS
Saturday, Sept. 17
- Football – Lutheran Westland v. Rochester Hills Lutheran Northwest – 1 p.m. - STATS
Tuesday – Sept. 20
- Girls Volleyball – Fairview at Rogers City – 6 p.m. – LIVE
- Girls JV Volleyball – Fairview at Rogers City – 6 p.m. - LIVE
The NFHS Network has announced new pricing for 2016-17, eliminating the Day Pass and lowering the cost of a Month Pass to $9.95. Subscribers will have access to all live video and streaming statistics across the country. All content becomes available for free, on demand viewing 72 hours after being shown live. Some schools also will be selling Annual Passes at a discounted rate. A portion of every subscription sold by a school goes to benefit its program.
The SBP programming schedule is expected to expand now that school is in session across the state. A complete list of participating schools can be found on the School Broadcast Program page of the MHSAA website. Schools interested in becoming a part of the School Broadcast Program should contact John Johnson at the MHSAA Office.
A weekly staple on the MHSAA.tv website and the MHSAASports Channel on YouTube is back for another year with highlights of selected games last week produced by members of the Association’s School Broadcast Program. This week's package includes clips from the St. Clair/Clinton Township Clintondale and Traverse City Central/West football games, plus highlights from the Central/West "Patriot Game" festivities.
Dot-TV Schedule Features Hoops Classic
January 3, 2019
By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties
The first weekend of action of the new year on MHSAA.tv will feature the five games of the 2019 GottaGetIt Hoops Boys Basketball Classic at Grand Blanc High School on Saturday (Jan. 5) beginning at noon.
Here’s the complete schedule at Grand Blanc:
Jan. 5
- Flint Hamady (4-2) v. Birmingham Brother Rice (2-4) - Noon
- Grand Rapids Union (3-1) v. Warren Lincoln (6-2) - 2 PM
- Detroit Douglass (2-4) v. Flint Powers Catholic (3-4) - 4 PM
- Benton Harbor (8-0) v. Saginaw (6-1) - 6 PM
- Harvey (IL) Thornton Township (4-3) v. Grand Blanc (5-2) - 8 PM
Benton Harbor won the Class B title last year. Flint Powers, Grand Blanc and Saginaw all drew mention in media preseason rankings this winter.
In its 10th year, the School Broadcast Program gives members an opportunity to showcase excellence in their schools by creating video programming of athletic and non-athletic events, with students gaining skills in announcing, camera operation, directing/producing and graphics. Pixellot – the NFHS Network’s automated streaming solution – is used by schools wishing to live stream games but lacking the ability to staff events. The SBP also gives schools the opportunity to raise money through advertising and viewing subscriptions.
Here’s the upcoming MHSAA.tv schedule of video streams being produced by School Broadcast Program members and the NFHS Network:
Thursday - January 3
- JV Boys Basketball - Hudsonville at Grandville - 5:30 PM
- Freshman Girls Basketball - Hudsonville at Grandville - 5:30 PM
- JV Girls Basketball - Ishpeming Westwood at Calumet - 5:45 PM
- JV Boys Basketball – Lake Linden-Hubbell at Dollar Bay - 5:45 PM
- Boys Basketball - West Bloomfield at Lake Orion - 7 PM
- JV Girls Basketball - Hudsonville at Grandville - 7 PM
- Freshman Boys Basketball - Hudsonville at Grandville - 7 PM
- Boys Basketball - Lake Linden-Hubbell at Dollar Bay - 7:15 PM
- Girls Basketball - Ishpeming Westwood at Calumet - 7:15 PM
- Boys Basketball – Carson City-Crystal at Vestaburg - 7:30 PM
Friday - January 4
- Freshman Girls Basketball - DeWitt at Howell - 3:50 PM
- Freshman Girls Basketball - Grand Blanc at Flint Powers Catholic - 4 PM
- Freshman Boys Basketball - Watervliet at Kalamazoo Christian - 4 PM
- Freshman Girls Basketball - Macomb Dakota at Bloomfield Hills Marian - 4 PM
- Freshman Boys Basketball – Waterford Kettering at White Lake Lakeland - 4 PM
- Freshman Boys Basketball - Flint Powers Catholic at Grand Blanc - 4 PM
- Freshman Boys Basketball - Frankenmuth at Saginaw Heritage - 4 PM
- Freshman Boys Basketball – South Lyon at Highland Milford – 4 PM
- JV Girls Basketball – Holly at Fenton – 4:15 PM
- Freshman Boys Basketball - Saginaw Nouvel at Freeland - 4:30 PM
- JV Girls Basketball - DeWitt at Howell - 5:20 PM
- Girls Basketball - Genesee Christian at Otisville Lakeville - 5:20 PM
- JV Boys Basketball – South Lyon at Highland Milford – 5:30 PM
- JV Boys Basketball - Flint Powers Catholic at Grand Blanc - 5:30 PM
- Girls Basketball – Bay City Western at Bay City John Glenn - 5:30 PM
- JV Boys Basketball – Saginaw Arts & Sciences at Mt Morris - 5:30 PM
- JV Girls Basketball - Grand Blanc at Flint Powers Catholic - 5:30 PM
- JV Girls Basketball - Macomb Dakota at Bloomfield Hills Marian - 5:30 PM
- JV Boys Basketball - Watervliet at Kalamazoo Christian - 5:30 PM
- JV Girls Basketball - Frankenmuth at Saginaw Heritage - 5:30 PM
- JV Boys Basketball – Waterford Kettering at White Lake Lakeland - 5:30 PM
- JV Boys Basketball - Hemlock at Harbor Beach - 6 PM
- JV Girls Basketball – Allen Park Cabrini at St. Clair Shores Lake Shore - 6 PM
- JV Girls Basketball – Saginaw Swan Valley at Hemlock - 6 PM
- Girls Basketball - Central Montcalm at Fremont - 6 PM
- JV Boys Basketball – St. Ignace at Pellston - 6 PM
- JV Boys Basketball - Saginaw Nouvel at Freeland - 6 PM
- Girls Basketball – Holly at Fenton – 6 PM
- Boys Basketball - Genesee Christian at Otisville Lakeville - 6:50 PM
- Girls Basketball - DeWitt at Howell - 6:50 PM
- Boys Basketball – Bay City Western at Bay City John Glenn - 7 PM
- Girls Basketball - Macomb Dakota at Bloomfield Hills Marian - 7 PM
- Boys Basketball – Saginaw Arts & Sciences at Mt. Morris - 7 PM
- Boys Basketball – Waterford Kettering at White Lake Lakeland - 7 PM
- Boys Basketball - Frankenmuth at Saginaw Heritage - 7 PM
- Girls Basketball - Grand Blanc at Flint Powers Catholic - 7 PM
- Boys Ice Hockey - Novi at Calumet - 7 PM
- Boys Basketball - Flint Powers Catholic at Grand Blanc - 7 PM
- Boys Basketball - Watervliet at Kalamazoo Christian - 7 PM
- Boys Basketball – Royal Oak Shrine at Waterford Our Lady - 7 PM
- Boys Basketball – South Lyon at Highland Milford – 7 PM
- Boys Basketball - Hemlock at Harbor Beach - 7:20 PM
- Boys Basketball - Saginaw Nouvel at Freeland - 7:30 PM
- Boys Basketball - Central Montcalm at Fremont - 7:30 PM
- Girls Basketball – Allen Park Cabrini at St. Clair Shores Lake Shore - 7:30 PM
- Girls Basketball – Grand Rapids Catholic Central at Comstock Park - 7:30 PM
- Girls Basketball – Saginaw Swan Valley at Hemlock - 7:30 PM
- Girls Basketball – Allen Park Cabrini at St. Clair Shores Lake Shore - 7:30 PM
- Boys Basketball – St. Ignace at Pellston - 7:30 PM
- Boys Basketball – Holly at Fenton – 7:30 PM
Saturday - January 5
- Wrestling - Saginaw Heritage Invitational - 9 AM
- Competitive Cheer – Grand Rapids NorthPointe Christian Invitational - 9 AM
- Competitive Cheer – Grandville Invitational - 9:30 AM
- JV Competitive Cheer – Grandville Invitational - 9:30 AM
- Competitive Cheer – Frankenmuth Invitational - 10 AM
- Competitive Cheer – Grand Rapids NorthPointe Christian Invitational - 11 AM
- Boys Basketball – Flint Hamady v. Birmingham Brother Rice @ Grand Blanc Classic - Noon
- JV Girls Basketball – Fruitport Calvary Christian at Hart - 2 PM
- Boys Basketball – Grand Rapids Union v. Warren Lincoln @ Grand Blanc Classic - 2 PM
- JV Boys Basketball – Fruitport Calvary Christian at Hart - 3:30 PM
- Boys Basketball – Detroit Douglass v. Flint Powers Catholic @ Grand Blanc Classic - 4 PM
- Girls Basketball – Fruitport Calvary Christian at Hart - 5 PM
- Boys Ice Hockey - Brighton at Calumet - 6 PM
- Boys Basketball - Benton Harbor v. Saginaw @ Grand Blanc Classic - 6 PM
- Boys Basketball – Fruitport Calvary Christian at Hart - 6:30 PM
- Boys Basketball – Harvey (IL) Thornton Township v. Grand Blanc @ Grand Blanc Classic - 8 PM
Monday - January 7
- Freshman Boys Basketball - Pinconning at Hemlock - 4:30 PM
- Freshman Girls Basketball - Marysville at St. Clair Shores Lake Shore - 4:30 PM
- JV Girls Basketball - Watersmeet at Dollar Bay - 5:45 PM
- JV Girls Basketball - St. Louis at St. Charles - 6 PM
- JV Girls Basketball - Pinconning at Hemlock - 6 PM
- JV Boys Basketball - Pentwater at Hart - 6 PM
- JV Girls Basketball - Marysville at St. Clair Shores Lake Shore - 6 PM
- JV Boys Basketball - West Iron County at Norway - 6:30 PM
- Girls Basketball – Marine City Cardinal Mooney at Waterford Our Lady - 7 PM
- Boys Basketball – Unionville-Sebewaing at Bay City John Glenn - 7 PM
- Girls Basketball - Watersmeet at Dollar Bay - 7:15 PM
- Girls Basketball - Marysville at St. Clair Shores Lake Shore - 7:30 PM
- JV Boys Basketball - Pinconning at Hemlock - 7:30 PM
- JV Boys Basketball - St. Louis at St. Charles - 7:30 PM
- Boys Basketball - Pentwater at Hart - 7:30 PM
- Boys Basketball - West Iron County at Norway - 8 PM
Tuesday - January 8