Today In The MHSAA: 5/5/21
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
May 5, 2021
1. Boys Lacrosse: Division 1 No. 8 Lake Orion, Clarkston and Birmingham Unified will share the Oakland Activities Association title after Lake Orion’s 10-9 win over the Wolves – Oakland Press
2. Baseball: Division 2 No. 18 Freeland swept No. 5 Bay City John Glenn, handing the Bobcats their first losses of the season – Bay City Times
3. Track & Field: Macomb Dakota swept Grosse Pointe South in a pair of matchups of league co-leaders; both Dakota teams are ranked No. 3 in Lower Peninsula Division 1 – Macomb Daily Girls | Boys
4. Track & Field. LPD2 No. 6 Remus Chippewa Hills’ girls ran their dual meet win streak to 129 with two more over LPD3 No. 8 Central Montcalm and Grant – Big Rapids News
5. Track & Field: Emerson Sargeant won four events to race Hartland’s girls past LPD1 No. 8 Howell – Livingston Daily Press & Argus
6. Baseball: Zeeland East downed West in a matchup of neighbors, league co-leaders, and brothers – FOX 17
7. Baseball: A pair of University of Michigan recruits combined for 28 strikeouts as Division 2 No. 11 Essexville Garber got past Frankenmuth 1-0 in nine innings – WJRT
8. Track & Field: The Traverse City St. Francis boys and Indian River Inland Lakes girls won Boyne City Invitational championships – Traverse City Record-Eagle
9. Track & Field: Edwardsburg’s Luke Stowasser set a school record with a long jump of 21-foot-11 – Niles Daily Star
10. Baseball: Division 4 No. 3 Beal City moved to 17-0 with a sweep of McBain – Mount Pleasant Morning Sun
Also of note …
Girls Basketball: Clarifying an earlier report, Tonya Edwards will continue coaching Flint Carman-Ainsworth while also returning to the WNBA as an assistant – Flint Journal
Today in the MHSAA: 4/15/24
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
April 15, 2024
1. GIRLS SOCCER Division 3 No. 2 Hudsonville Unity Christian defeated Division 4 top-ranked Kalamazoo Christian 4-0 in a matchup of 2023 Finals champions – Grand Rapids Press
2. GIRLS LACROSSE Reigning Division 1 champion Brighton finished 3-0 at the East-West Play Day with wins over 2023 Division 2 runner-up East Grand Rapids, Spring Lake and Grand Rapids Forest Hills Central – Livingston Daily Press & Argus
3. SOFTBALL Division 2 No. 4 Escanaba opened with a 3-0 run at the Lakeshore Grand Slam Tournament, defeating Spring Lake and honorable mentions Muskegon Oakridge and Wayland – Escanaba Daily Press
4. SOFTBALL Division 4 No. 10 Mendon repeated as champion of the Holton Tournament, downing Beal City, No. 5 Hillman and Alcona – Sturgis Journal
5. GIRLS SOCCER Division 1 No. 11 New Baltimore Anchor Bay edged Division 3 No. 4 Warren Regina 2-1 – Macomb Daily
6. GIRLS SOCCER Emma Bradley scored the game-winner directly on a corner kick to lead Clarkston past Division 1 No. 7 Rochester 2-1 – Oakland Press
7. TRACK & FIELD The Rockford girls and Northville boys won Rockford’s Ram Classic championships – Athletic.net
8. SOFTBALL Division 2 honorable mention Essexville Garber downed Bay City Central to clinch its fourth-straight Bay County title – Bay City Times
9. BASEBALL Division 1 No. 3 Bay City Western became the first team to repeat as Bay County champion in baseball by downing John Glenn in the finale – Bay City Times
10. GIRLS SOCCER Garber also was the Bay County champion on the soccer pitch, finishing 3-0-1 at the tournament – Bay City Times