Today In The MHSAA: 5/12/22
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
May 12, 2022
1. GIRLS LACROSSE East Grand Rapids edged Rockford 12-11 in a matchup of Finals favorites; EGR entered the week No. 1 in Division 2 and Rockford No. 2 in Division 1 – FOX 17
2. BOYS LACROSSE John Weber set a Hartland record with 10 goals as the Division 1 No. 4 Eagles downed No. 7 Brighton 18-8 to clinch the Kensington Lakes Activities Association West title – Livingston Daily Press & Argus
3. GIRLS LACROSSE Division 1 top-ranked Grand Rapids Forest Hills Northern/Eastern clinched the Ottawa-Kent Conference Tier 1 title with a 12-7 win over Grand Rapids Catholic Central – FOX 17
4. GIRLS LACROSSE Okemos avenged last season’s championship game loss to DeWitt with a 6-5 win over the Division 2 No. 8 Panthers in the Capital Area Activities Conference Tournament final – Lansing State Journal
5. TRACK & FIELD The Fremont boys clinched the Central State Activities Association Gold championship – Local Sports Journal
6. BOYS LACROSSE Division 1 No. 8 South Lyon United finished a perfect run through the Lakes Valley Conference with a 14-11 win over Walled Lake Western – Oakland Press
7. GIRLS SOCCER Division 1 No. 9 Midland Dow won a matchup of Saginaw Valley League leaders 4-2 over Davison – WJRT
8. GIRLS SOCCER Richmond moved into a first-place tie with Armada in the Blue Water Area Conference after a 1-0 win over the Tigers – Macomb Daily
9. TRACK & FIELD Benny Diaz put together another incredible performance as Saugatuck swept Coloma in boys and girls meets – Holland Sentinel
10. TRACK & FIELD Petoskey’s Noel VanderWall ran the fastest 1,600 time in Lower Peninsula Division 2 this season during a dual with Traverse City West – Petoskey News-Review
Today in the MHSAA: 6/14/23
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
June 14, 2023
2. GIRLS SOCCER No. 10 Grosse Ile earned its first Finals trip with a shootout win over No. 6 Flint Powers Catholic in a Division 3 Semifinal – Southgate News-Herald
2. GIRLS SOCCER Both of No. 4 East Grand Rapids’ goals came over the final five minutes of its 2-1 Division 2 Semifinal win over No. 11 Plainwell; the Pioneers will face unranked Grosse Pointe North, which defeated No. 10 Linden 1-0 – FOX 17
3. SOFTBALL No. 10 (tied) Brownstown Woodhaven advanced to its first Semifinals in this sport with a 5-1 win over Canton – Detroit News
4. SOFTBALL Honorable mention Mount Pleasant Sacred Heart advanced in Division 4 with a sixth postseason shutout, this one over honorable mention Lake Leelanau St. Mary – Mount Pleasant Morning Sun
5. SOFTBALL Honorable mention Ravenna turned 15 hits into a 12-6 win over No. 4 Buchanan in a Division 3 Quarterfinal – CatchMark SportsNet
6. GIRLS SOCCER Top-ranked Hudsonville Unity Christian advanced in Division 3 with a 6-0 win over No. 3 Elk Rapids – MI Sports Now
7. SOFTBALL No. 10 Standish-Sterling continued its surge with a 3-1 Division 3 Quarterfinal win over No. 5 Gladstone – Bay City Times
8. SOFTBALL No. 6 Grand Blanc is headed back to the Semifinals for the first time in 17 years thanks to a 4-2 win over No. 7 Jenison – WNEM
9. SOFTBALL No. 7 Laingsburg continued its historic run with an 8-6 win over honorable mention Cass City in Division 3 – Lansing State Journal
10. SOFTBALL A homer off the scoreboard highlighted top-ranked Gaylord’s 4-1 win over No. 7 Hudsonville Unity Christian in Division 2 – Up North Live
Also of note …
SOFTBALL No. 2 Mendon edged honorable mention Fowler 13-12 to advance in Division 4 – Sturgis Journal
SOFTBALL Honorable mention Johannesburg-Lewiston also moved on in Division 4 with a 7-1 win over Hancock – Petoskey News-Review
SOFTBALL Honorable mention Southfield Christian opened the scoring, but top-ranked Unionville-Sebewaing continued its pursuit of a fourth-straight Division 4 title with a 7-4 win – Bay City Times
SOFTBALL Unranked Dearborn Divine Child advanced in Division 2 with an 11-3 win over honorable mention Trenton – Dearborn Press & Guide