Today in the MHSAA: 3/16/23
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
March 16, 2023
1. BOYS BASKETBALL Niles Brandywine clinched its first Regional title in boys basketball with a 58-35 victory over Centreville in Division 3 – Niles Daily Star
2. BOYS BASKETBALL Rochester Adams also celebrated its first Regional title in this sport with a 68-58 win over Clarkston in Division 1 – Oakland Press
3. BOYS BASKETBALL Orchard Lake St. Mary’s advanced in Division 1 with a 56-44 win over North Farmington – Oakland Press
4. BOYS BASKETBALL Frankfort stunned Lake Leelanau St. Mary 50-44 in Division 4 – Traverse City Record-Eagle
5. BOYS BASKETBALL Pewamo-Westphalia upset Grandville Calvin Christian 63-61 with a buzzer-beating tip-in – Ionia Sentinel-Standard
6. BOYS BASKETBALL Grand Blanc went to overtime but got past Mount Pleasant 59-58 in Division 1 – Flint Journal
7. BOYS BASKETBALL Ferndale advanced in Division 2 with a 69-50 win over Warren Michigan Collegiate – Oakland Press
8. BOYS BASKETBALL Hudsonville Unity Christian got past Grand Rapids Christian 58-56 in a Division 2 Regional Final – Grand Rapids Press
9. BOYS BASKETBALL Saginaw will return to the season’s final week thanks to a 78-58 win over Flint Hamady in Division 2 – WJRT
10. BOYS BASKETBALL East Lansing has won 12 of its last 14 including 56-43 over Battle Creek Central for a Division 1 Regional title – Lansing State Journal
Also of note …
GOLF Spring Lake is mourning the death of longtime coach George Bitner, who led the girls program to three straight Lower Peninsula Division 3 Finals titles from 2014-16 – Grand Haven Tribune
Today in the MHSAA: 4/15/24
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
April 15, 2024
1. GIRLS SOCCER Division 3 No. 2 Hudsonville Unity Christian defeated Division 4 top-ranked Kalamazoo Christian 4-0 in a matchup of 2023 Finals champions – Grand Rapids Press
2. GIRLS LACROSSE Reigning Division 1 champion Brighton finished 3-0 at the East-West Play Day with wins over 2023 Division 2 runner-up East Grand Rapids, Spring Lake and Grand Rapids Forest Hills Central – Livingston Daily Press & Argus
3. SOFTBALL Division 2 No. 4 Escanaba opened with a 3-0 run at the Lakeshore Grand Slam Tournament, defeating Spring Lake and honorable mentions Muskegon Oakridge and Wayland – Escanaba Daily Press
4. SOFTBALL Division 4 No. 10 Mendon repeated as champion of the Holton Tournament, downing Beal City, No. 5 Hillman and Alcona – Sturgis Journal
5. GIRLS SOCCER Division 1 No. 11 New Baltimore Anchor Bay edged Division 3 No. 4 Warren Regina 2-1 – Macomb Daily
6. GIRLS SOCCER Emma Bradley scored the game-winner directly on a corner kick to lead Clarkston past Division 1 No. 7 Rochester 2-1 – Oakland Press
7. TRACK & FIELD The Rockford girls and Northville boys won Rockford’s Ram Classic championships – Athletic.net
8. SOFTBALL Division 2 honorable mention Essexville Garber downed Bay City Central to clinch its fourth-straight Bay County title – Bay City Times
9. BASEBALL Division 1 No. 3 Bay City Western became the first team to repeat as Bay County champion in baseball by downing John Glenn in the finale – Bay City Times
10. GIRLS SOCCER Garber also was the Bay County champion on the soccer pitch, finishing 3-0-1 at the tournament – Bay City Times