Today In The MHSAA: 3/14/22
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
March 14, 2022
1. GYMNASTICS, HOCKEY, BOYS SWIMMING & DIVING Seven team championships and a number of individual titles were awarded over the weekend as these three sports concluded their seasons, and we had coverage of all seven events – Second Half
2. BOYS BASKETBALL No. 10 Detroit Cass Tech avenged a regular-season loss with a Division 1 District Final win over No. 3 Detroit Martin Luther King, 58-54 in overtime – Detroit News
3. BOYS BASKETBALL No. 6 Grand Rapids Catholic Central handed No. 2 Hudsonville Unity Christian its lone loss, 68-48 in Division 2 – Grand Rapids Press
4. BOYS BASKETBALL No. 2 Orchard Lake St. Mary’s avenged a pair of regular-season defeats by downing No. 5 Bloomfield Hills Brother Rice in Division 1 – MLive-Detroit
5. BOYS BASKETBALL Michigan Center emerged as champion of a Division 3 District featuring the top three teams in the Cascades Conference, defeating No. 16 Napoleon 63-47 – Jackson Citizen Patriot
6. BOYS BASKETBALL No. 12 Grandville Calvin Christian also avenged an earlier loss, defeating No. 8 Grand Rapids Covenant Christian 61-55 in Division 3 – FOX 17
7. BOYS BASKETBALL No. 5 Parchment edged Otsego 58-55 to clinch a Division 2 District title – Kalamazoo Gazette
8. BOYS BASKETBALL Vestaburg defeated Mount Pleasant Sacred Heart in Division 4 to win its first District title since 2002 – Mount Pleasant Morning Sun
9. BOYS BASKETBALL No. 19 Benzie Central trailed into the fourth quarter but came back to down No. 4 Traverse City St. Francis in Division 3, 70-57 – Manistee News Advocate
10. BOYS BASKETBALL Ishpeming Westwood held off No. 20 Painesdale Jeffers’ comeback to secure a 76-65 Division 3 District Final victory – Marquette Mining Journal
Also of note …
GIRLS BASKETBALL Detroit Edison’s Ruby Whitehorn has been named Miss Basketball by the Basketball Coaches Association of Michigan – Detroit Free Press
Today in the MHSAA: 4/15/24
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
April 15, 2024
1. GIRLS SOCCER Division 3 No. 2 Hudsonville Unity Christian defeated Division 4 top-ranked Kalamazoo Christian 4-0 in a matchup of 2023 Finals champions – Grand Rapids Press
2. GIRLS LACROSSE Reigning Division 1 champion Brighton finished 3-0 at the East-West Play Day with wins over 2023 Division 2 runner-up East Grand Rapids, Spring Lake and Grand Rapids Forest Hills Central – Livingston Daily Press & Argus
3. SOFTBALL Division 2 No. 4 Escanaba opened with a 3-0 run at the Lakeshore Grand Slam Tournament, defeating Spring Lake and honorable mentions Muskegon Oakridge and Wayland – Escanaba Daily Press
4. SOFTBALL Division 4 No. 10 Mendon repeated as champion of the Holton Tournament, downing Beal City, No. 5 Hillman and Alcona – Sturgis Journal
5. GIRLS SOCCER Division 1 No. 11 New Baltimore Anchor Bay edged Division 3 No. 4 Warren Regina 2-1 – Macomb Daily
6. GIRLS SOCCER Emma Bradley scored the game-winner directly on a corner kick to lead Clarkston past Division 1 No. 7 Rochester 2-1 – Oakland Press
7. TRACK & FIELD The Rockford girls and Northville boys won Rockford’s Ram Classic championships – Athletic.net
8. SOFTBALL Division 2 honorable mention Essexville Garber downed Bay City Central to clinch its fourth-straight Bay County title – Bay City Times
9. BASEBALL Division 1 No. 3 Bay City Western became the first team to repeat as Bay County champion in baseball by downing John Glenn in the finale – Bay City Times
10. GIRLS SOCCER Garber also was the Bay County champion on the soccer pitch, finishing 3-0-1 at the tournament – Bay City Times