Today in the MHSAA: 2/14/19
February 14, 2019
By Geoff Kimmerly
Second Half editor
A total of 29 Regional wrestling champions were crowned Wednesday and top skiing teams also qualified for next week’s Finals as those two tournaments led the way during a busy evening statewide.
1. Wrestling: No. 4 DeWitt edged No. 2 Eaton Rapids 30-20 to claim a Division 2 Regional title – Lansing State Journal
2. Wrestling: Division 4 top-ranked Hudson defeated No. 9 Bronson and No. 7 Mendon to advance from their Regional – Adrian Daily Telegram
3. Wrestling: Unranked Cedar Springs upset No. 10 Allendale to finish a Division 2 Regional title run – FOX 17
4. Wrestling: No. 5 Gaylord edged No. 9 St. Johns to win a Division 2 Regional title – Gaylord Herald Times
5. Bowling: The Ravenna boys and Muskegon Mona Shores girls won Greater Muskegon Athletic Association championships – Local Sports Journal
6. Girls Basketball: Rockford downed Grand Haven 59-49 in double overtime, but Alli Keyser became Grand Haven’s all-time leading scorer – Grand Haven Tribune
7. Skiing: East Grand Rapids girls and boys swept Division 2 Regional titles – Traverse City Record-Eagle
8. Wrestling: No. 9 Shepherd defeated Gladwin and Sanford Meridian in Division 3 to claim its first Regional title since 2002 – Mount Pleasant Morning Sun
9. Wrestling: No. 7 Clarkston defeated No. 9 Oxford and Utica Ford in Division 1 to claim its first Regional title since 2007 – Oakland Press
10. Boys Basketball: Zach Bowers’ 3-pointer with three seconds remaining gave Pittsford a 31-30 win over Camden-Frontier that clinched the Southern Central Athletic Association East championship – Hillsdale Daily News
Also of note …
Girls Basketball: Lindsey Ferrington went over 1,000 career points in Burton Bendle’s big win over Burton Madison – Flint Journal
Today in the MHSAA: 11/2/23
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
November 2, 2023
1. BOYS SOCCER No. 7 Grand Rapids Christian is returning to the Division 2 Final after a 2-1 win over top-ranked Holland Christian – Grand Rapids Press
2. BOYS SOCCER No. 3 Troy Athens pushed past No. 2 Northville 3-2 in overtime in a Division 1 Semifinal – Oakland Press
3. BOYS SOCCER No. 14 Brighton came back from an early deficit to defeat No. 9 Rockford 3-1 in the other Division 1 Semifinal – Livingston Daily Press & Argus
4. BOYS SOCCER No. 7 Madison Heights Bishop Foley advanced to the Division 4 Final with a 2-1 overtime win over No. 4 Kalamazoo Hackett Catholic Prep – Oakland Press
5. BOYS SOCCER Top-ranked Muskegon Western Michigan Christian downed No. 8 Leland 3-0 in the other Division 4 Semifinal – Local Sports Journal
6. BOIYS SOCCER Top-ranked Detroit Country Day advanced to the Division 3 Final with a 3-0 win over No. 4 Flint Powers Catholic – Mid-Michigan Now
7. BOYS SOCCER No. 2 Hudsonville Unity Christian also advanced in Division 3 with a 3-0 win over No. 8 Alma – FOX 17
8. BOYS SOCCER No. 12 Mason advanced to the Division 2 Final with a shootout win over Warren De La Salle Collegiate – Lansing State Journal
9. VOLLEYBALL No. 5 Pontiac Notre Dame Prep swept honorable mention Country Day in a Division 2 District Semifinal – Oakland Press
10. VOLLEYBALL Lola Stecker and Jovie Cochran reached career milestones as No. 4 Kalamazoo Christian swept Hackett in a Division 3 District Semifinal – Kalamazoo Gazette