Today in the MHSAA: 12/11/23
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
December 11, 2023
1. HOCKEY Division 1 top-ranked Detroit Catholic Central downed No. 2 Brighton 7-1 to highlight the KLAA-MIHL Showcase; of note, the Bulldogs were without multiple all-staters – Livingston Daily Press & Argus
2. WRESTLING Division 3 top-ranked Dundee was first and Division 2 No. 1 Lowell second at the Grappler Gold Invitational – Livingston Daily Press & Argus
3. WRESTLING Hastings finished first and Montague second at the East Jackson Girls Wrestling Tournament – CatchMark SportsNet
4. HOCKEY Division 1 No. 4 Hartland defeated Division 2 top-ranked Bloomfield Hills Brother Rice 3-1 also at the KLAA-MIHL Showcase – Livingston Daily Press & Argus
5. WRESTLING White Pigeon went 5-0 at the Lansing Waverly Invitational, earning coach Jay Sosinski his 400th win along the way – Sturgis Journal
6. GIRLS BASKETBALL Gabby Piepho made a school-record eight 3-pointers to lead Howell past Farmington Hills Mercy 60-59 – Livingston Daily Press & Argus
7. BOWLING Coldwater’s girls and Niles' boys both earned three-peats at the Trojan Baker Bash – Coldwater Daily Reporter | Niles Daily Star
8. HOCKEY Division 3 No. 7 Marquette finished a weekend sweep of No. 10 Sault Ste. Marie with a 4-2 victory – Upper Michigan Source
9. HOCKEY Division 3 No. 8 Hancock downed Division 2 No. 7 Saginaw Heritage 5-2 – Houghton Daily Mining Gazette
10. BOYS BASKETBALL Josiah Brabson went over 1,000 career points as Burt Lake Northern Michigan Christian downed Boyne Falls 64-38 – Cheboygan Daily Tribune
Also of note ...
WRESTLING Reed City went 4-1 at the Big Rapids Invitational as twins Izaiah and Elijah Lentz both earned their 100th career victories – Big Rapids Pioneer
Today in the MHSAA: 4/17/24
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
April 17, 2024
1. SOFTBALL Division 3 honorable mention Millington swept Division 4 top-ranked Unionville-Sebewaing 7-2 and 3-1 – WJRT
2. SOFTBALL Division 3 No. 4 Laingsburg swept Division 4 No. 3 Mount Pleasant Sacred Heart 13-0 and 6-2 – Lansing State Journal
3. BASEBALL Division 2 No. 10 Richland Gull Lake and No. 3 Stevensville Lakeshore split – St. Joseph Herald-Palladium
4. GIRLS SOCCER Zeeland East edged Division 2 No. 12 Zeeland West 3-2 – Holland Sentinel
5. SOFTBALL Pinconning’s Geena Gauthier threw her second-straight no-hitter as part of a sweep of Reese – Bay City Times
6. SOFTBALL Division 2 honorable mentions Freeland and Saginaw Swan Valley settled their games late, 15-14 in eight innings for the Falcons and 11-6 for Swan Valley after being tied in the seventh – Saginaw News
7. SOFTBALL Alpena earned a split with Division 2 honorable mention Cheboygan – Cheboygan Daily Tribune
8. TRACK & FIELD The Johannesburg-Lewiston girls and Cheboygan boys won in close tri meets – Traverse City Record-Eagle
9. SOFTBALL Division 3 honorable mention Evart swept Clare 3-2 and 7-1 – Cadillac News
10. BASEBALL Camden-Frontier rallied late for a 7-6 win over Pittsford – Hillsdale Daily News