Today in the MHSAA: 1/18/22
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
January 18, 2022
1. BOYS SWIMMING & DIVING Midland Dow won the Tri-Cities Swimming Championship for the 19th-straight season – Midland Daily News
2. GYMNASTICS Rockford was first and Lowell second at the Red Arrows’ Military Salute Invitational – Coldwater Daily Reporter
3. WRESTLING Battle Creek Lakeview won its all-city championship and then finished runner-up as Cedar Springs claimed the overall All-City Challenge title – Battle Creek Enquirer
4. WRESTLING Competitors from 25 schools made up the field at the Boyne City Girls Wrestling Invitational, with the Ramblers’ Lydia Krauss named Most Outstanding Wrestler – Traverse City Record-Eagle
5. BOWLING The Oxford boys and Lake Orion girls won Oakland County Tournament championships – Oakland Press
6. BOWLING Warren Woods-Tower’s Kayla Tafanelli and Macomb Dakota’s Connor Rogus won Macomb County Invitational championships – Macomb Daily Girls | Boys
7. BOYS BASKETBALL Bloomfield Hills Brother Rice, No. 1 in Division 1 MPR, downed No. 6 Orchard Lake St. Mary’s 45-43 on a buzzer beater – Observer & Eccentric
8. HOCKEY Division 1 top-ranked Detroit Catholic Central opened with two first-period goals on the way to a 3-1 win over Division 3 No. 2 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood – Oakland Press
9. HOCKEY Division 2 No. 4 Bloomfield Hills Brother Rice scored with less than 10 seconds to play to get past Division 3 No. 6 Houghton 3-2 – Houghton Daily Mining Gazette
10. BOYS BASKETBALL Benzie Central, No. 15 in Division 3 MPR, won a matchup of undefeated teams 72-55 over Buckley – Up North Live
Also of note …
WRESTLING Longtime and recently-retired Lake Odessa Lakewood coach Bob Veitch will be inducted into the National Wrestling Hall of Fame in April – Lansing State Journal
Today in the MHSAA: 6/14/23
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
June 14, 2023
2. GIRLS SOCCER No. 10 Grosse Ile earned its first Finals trip with a shootout win over No. 6 Flint Powers Catholic in a Division 3 Semifinal – Southgate News-Herald
2. GIRLS SOCCER Both of No. 4 East Grand Rapids’ goals came over the final five minutes of its 2-1 Division 2 Semifinal win over No. 11 Plainwell; the Pioneers will face unranked Grosse Pointe North, which defeated No. 10 Linden 1-0 – FOX 17
3. SOFTBALL No. 10 (tied) Brownstown Woodhaven advanced to its first Semifinals in this sport with a 5-1 win over Canton – Detroit News
4. SOFTBALL Honorable mention Mount Pleasant Sacred Heart advanced in Division 4 with a sixth postseason shutout, this one over honorable mention Lake Leelanau St. Mary – Mount Pleasant Morning Sun
5. SOFTBALL Honorable mention Ravenna turned 15 hits into a 12-6 win over No. 4 Buchanan in a Division 3 Quarterfinal – CatchMark SportsNet
6. GIRLS SOCCER Top-ranked Hudsonville Unity Christian advanced in Division 3 with a 6-0 win over No. 3 Elk Rapids – MI Sports Now
7. SOFTBALL No. 10 Standish-Sterling continued its surge with a 3-1 Division 3 Quarterfinal win over No. 5 Gladstone – Bay City Times
8. SOFTBALL No. 6 Grand Blanc is headed back to the Semifinals for the first time in 17 years thanks to a 4-2 win over No. 7 Jenison – WNEM
9. SOFTBALL No. 7 Laingsburg continued its historic run with an 8-6 win over honorable mention Cass City in Division 3 – Lansing State Journal
10. SOFTBALL A homer off the scoreboard highlighted top-ranked Gaylord’s 4-1 win over No. 7 Hudsonville Unity Christian in Division 2 – Up North Live
Also of note …
SOFTBALL No. 2 Mendon edged honorable mention Fowler 13-12 to advance in Division 4 – Sturgis Journal
SOFTBALL Honorable mention Johannesburg-Lewiston also moved on in Division 4 with a 7-1 win over Hancock – Petoskey News-Review
SOFTBALL Honorable mention Southfield Christian opened the scoring, but top-ranked Unionville-Sebewaing continued its pursuit of a fourth-straight Division 4 title with a 7-4 win – Bay City Times
SOFTBALL Unranked Dearborn Divine Child advanced in Division 2 with an 11-3 win over honorable mention Trenton – Dearborn Press & Guide