Today in the MHSAA: 10/18/16
October 18, 2016
By Geoff Kimmerly
Second Half editor
The Boys Soccer District tournament began Monday, with a pair of upsets by unranked teams over top-five favorites among the most notable results to come in from a full night of action.
Each weekday during the school year, we’ll gather and post media links covering the most significant and intriguing high school events from all over the state.
Boys Soccer
Unranked Muskegon Reeths-Puffer sent a shockwave through Division 2 with a 2-1 shootout win eliminating No. 2 Spring Lake – Muskegon Chronicle
Unranked Clarkston did the same in Division 1, scoring two second-half goals to eliminate No. 5 Rochester Adams 2-1 – Oakland Press
Division 1 No. 14 Novi won a shootout 4-3 to down No. 10 Detroit Catholic Central 1-0 – Oakland Press
Division 3 No. 16 Wyoming Godwin Heights also won in a shootout, 3-2 over No. 17 West Michigan Aviation Academy – Grand Rapids Press
Division 3 No. 9 Ann Arbor Gabriel Richard moved to 16-4-2 with a 2-0 win over Jackson Lumen Christi – Ann Arbor News
Division 3 No. 6 Grosse Ile got past Detroit Catholic League C-D champion Allen Park Cabrini 5-0 to move on – Southgate News-Herald
Girls Swimming & Diving
Lower Peninsula Division 2 No. 8 Midland Dow downed rival Midland High 114-71, with freshman Claire Newman breaking three records including a pool record that had stood for 27 years – Midland Daily News
Volleyball
Class B No. 5 Cadillac downed Petoskey in four sets Monday to go to 8-0 in the Big North Conference and claim a share of the league title – Cadillac News
Today in the MHSAA: 1/17/23
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
January 17, 2023
1. BOWLING The St. Clair Shores Lake Shore boys won their first Macomb County championship and were joined by the Macomb L’Anse Creuse girls as this season’s winning teams – Macomb Daily Girls | Boys
2. HOCKEY Division 3 top-ranked Houghton went 2-0 for the weekend with a 6-5 win over Division 2 No. 5 Bloomfield Hills Brother Rice and 5-2 win over No. 7 Detroit U-D Jesuit – Houghton Daily Mining Gazette
3. BOYS BASKETBALL Ferndale handed Flint Beecher its first loss, 63-52, at the MLK Freedom Classic – D Zone
4. HOCKEY Division 2 No. 2 Alpena downed No. 4 Saginaw Heritage 3-2 to run its winning streak to 10 – WBKB
5. SWIMMING & DIVING Connor Dowd set school and pool records in leading Essexville Garber to the Ogemaw Heights Stephanie Rice Memorial Invitational championship – Bay City Times
6. BOWLING The South Lyon girls and Oxford boys won Oakland County championships – Oakland Press Girls | Boys
7. BOYS SWIMMING & DIVING Danny Borozan earned four first places to help Battle Creek Lakeview – an honorable mention in Lower Peninsula Division 2 – to its 32nd-straight All-City championship – Battle Creek Enquirer
8. HOCKEY Division 3 No. 7 Detroit Country Day scored on its first shot on the way to a 6-3 win over No. 6 Grosse Pointe Woods University Liggett – Oakland Press
9. GIRLS BASKETBALL West Bloomfield closed its MLK Classic with a big win over Detroit Cass Tech – Oakland Press
10. WRESTLING Howell won Parma Western’s 59th Jim Dewland Classic, with the host team runner-up – Livingston Daily Press & Argus