Wrestling Headlines Weekend Streaming
February 25, 2020
By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties
Wrestling fans can delight in two big championship weekends of live streaming video on MHSAA.tv in the days ahead, beginning this Friday and Saturday (Feb. 28-29) with the Team Wrestling Finals in Kalamazoo.
The Team Wrestling at the Wings Event Center is the second of six weekends of Winter Finals tournament coverage on MHSAA.tv, with Quarterfinals on Friday, Semifinals Saturday morning and Finals Saturday afternoon.
Here’s the complete schedule:
Friday – Feb. 28
Quarterfinals – Mat 1
Noon – Div. 4 – Hart v. Manchester
2:15 PM – Div. 1 – Detroit Catholic Central v. Macomb Dakota
4:30 PM – Div. 3 – Alma v. Fremont
6:45 PM – Div. 2 – Gaylord v. New Boston Huron
Quarterfinals – Mat 2
Noon – Div. 4 – Clinton v. Carson City-Crystal
2:15 PM – Div. 1 – Davison v. Clarkston
4:30 PM – Div. 3 – Montrose v. Remus Chippewa Hills
6:45 PM – Div. 2 – Lowell v. Croswell-Lexington
Quarterfinals – Mat 3
Noon – Div. 4 – New Lothrop v. Lawton
2:15 PM – Div. 1 – Brighton v. Rockford
4:30 PM – Div. 3 – Dundee v. Dowagiac
6:45 PM – Div. 2 – Stevensville Lakeshore v. Mason
Quarterfinals – Mat 4
Noon – Div. 4 – Hudson v. Onaway
2:15 PM – Div. 1 – Hartland v. Temperance Bedford
4:30 PM – Div. 3 – Richmond v. Kingsley
6:45 PM – Div. 2 – Warren Woods Tower v. Muskegon Reeths-Puffer
Saturday – Feb. 29
Semifinals – Mat 1
9:30 AM – Div. 1 – Detroit CC/Dakota winner v. Hartland/Bedford winner
Noon – Div. 2 – Lakeshore/Mason winner v. Gaylord/New Boston winner
Semifinals – Mat 2
9:30 AM – Div. 1 – Brighton/Rockford winner v. Davison/Clarkston winner
Noon – Div. 2 – Lowell/Cros-Lex winner v. WWT/Reeths-Puffer winner
Semifinals – Mat 3
9:30 AM – Div. 4 – Clinton/CC-C winner v. New Lothrop/Lawton winner
Noon – Div. 3 – Dundee/Dowagiac winner v. Montrose/Chippewa Hills winner
Semifinals – Mat 4
9:30 AM – Div. 4 - Hudson/Onaway winner v. Hart/Manchester winner
Noon – Div. 3 – Alma/Fremont winner v. Richmond/Kingsley winner
Finals – Mat 1
3:45 PM – Division 1
Finals – Mat 2
3:45 PM – Division 2
Finals – Mat 3
3:45 PM – Division 3
Finals – Mat 4
3:45 PM – Division 4
Over the remainder of the Winter season, MHSAA.tv will have live final round coverage of the following:
- Individual Wrestling Finals – March 6-7
- Girls Competitive Cheer Finals – March 6-7
- Ice Hockey Semifinals & Finals – March 12-13-14
- L.P. Boys Swimming & Diving Finals – March 14
- Girls Basketball Quarterfinals & Semifinals – March 17, 19-20
- Boys Basketball Quarterfinals & Semifinals – March 24, 26-27
There also will be Girls Competitive Cheer Regionals on Saturday streaming from the following sites: Division 1 – Troy Athens (10 a.m.); Division 2 – Fenton (10 a.m.); Division 3 – Rockford (6 p.m.) and Novi (11 a.m.).
On Monday (March 2), Basketball Tournament coverage begins on MHSAA.tv with more than 30 games from the Girls District Playoffs.
You can always reach a list of upcoming tournament games by Clicking Here.
Fans can purchase a Month Pass to watch on the NFHS Network for $10.99. Subscribers will have access to all live video across the country for 30 days. All content becomes available for free, on-demand viewing 72 hours after being shown live.
Today in the MHSAA: 6/2/23
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
June 2, 2023
1. GOLF Cedarville/DeTour’s girls repeated as Upper Peninsula Division 3 champions, and Rock Mid Peninsula’s boys won their first Finals championship – MHSAA.com Girls | Boys
2. GIRLS SOCCER No. 12 Grand Rapids Forest Hills Central scored the lone goal in its Division 1 District Final against No. 3 Forest Hills Northern – Grand Rapids Press
3. GIRLS SOCCER No. 11 Plainwell clinched a Division 2 District title with a 3-0 win over No. 8 Stevensville Lakeshore – WWMT
4. GIRLS SOCCER Pinckney defeated Jackson 2-0 to claim a Division 1 District title, its first in girls soccer – Livingston Daily Press & Argus
5. GIRLS SOCCER Sam Johnson’s courageous effort helped No. 2 North Muskegon to a Division 4 District title win over No. 11 Muskegon Western Michigan Christian – CatchMark SportsNet
6. GIRLS SOCCER No. 3 Elk Rapids advanced with a Division 3 District Final win over No. 13 Boyne City – Up North Live
7. GIRLS SOCCER No. 2 Bloomfield Hills Marian clinched a Division 2 District title with a 2-0 win over No. 7 Cranbrook Kingswood – Oakland Press
8. GIRLS SOCCER Unranked DeWitt scored the game’s lone goal in overtime to get past No. 13 Mason and claim a Division 2 District title – Lansing State Journal
9. BOYS GOLF No. 6 Rochester Adams shot a 306 to win its LPD1 Regional with No. 13 Lake Orion second and Bloomfield Hills third – Macomb Daily
10. GIRLS SOCCER Bay City Western advanced in Division 2 with a District-clinching shootout win over Mount Pleasant – Bay City Times