Volleyball Districts Open on MHSAA TV
November 2, 2020
By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties
The volleyball postseason begins tonight, with broadcasts of 60 District openers viewable on the NFHS Network and MHSAA.tv.
The following will be broadcast online during the first two days of the MHSAA Girls Volleyball District Tournament:
Monday - Nov. 2
Marquette vs. Alpena - 6 PM
Burton Bendle vs. Otisville LakeVille - 5 PM
Kalamazoo Christian vs. Kalamazoo Hackett - 5 PM
Lansing Waverly vs. DeWitt - 5 PM
Livonia Churchill vs. Garden City - 5 PM
Ludington vs. Manistee - 5 PM
Plainwell vs. Paw Paw - 5 PM
Stevensville Lakeshore vs. Dowagiac Union - 5 PM
Walled Lake Northern vs. Hartland - 5 PM
Leslie vs. East Jackson - 5:15 PM
Battle Creek Pennfield vs. Three Rivers - 5:30 PM
Brethren vs. Mason County Eastern - 5:30 PM
Erie-Mason vs. Monroe St. Mary's Catholic Central - 5:30 PM
Morley Stanwood vs. Beal City - 5:30 PM
Niles Brandywine vs. Hartford - 5:30 PM
Vassar vs. Montrose - 5:30 PM
Lowell vs. Grand Rapids Ottawa Hills - 5:55 PM
Bridgeport vs. Saginaw Arthur Hill - 6 PM
Brighton vs. South Lyon East - 6 PM
Caro vs. Frankenmuth - 6 PM
Clarkston Everest Collegiate vs. Oakland Christian - 6 PM
Clawson vs. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - 6 PM
Dryden vs. Kimball New Life Christian Academy - 6 PM
Durand vs. Flint Powers Catholic - 6 PM
East Grand Rapids vs. Grand Rapids Forest Hills Central - 6 PM
Elkton-Pigeon-Bay Port Laker vs. Cass City - 6 PM
Fulton vs. Portland St. Patrick - 6 PM
Galesburg-Augusta vs. Vermontville Maple Valley - 6 PM
Grand Blanc vs. Linden - 6 PM
Grand Traverse Academy vs. Traverse City St. Francis - 6 PM
Harrison vs. Beaverton - 6 PM
Lake Orion vs. Waterford Kettering - 6 PM
Macomb Lutheran North vs. Armada - 6 PM
Marian vs. Royal Oak - 6 PM
Rock Mid Peninsula vs. Rapid River - 6 PM
Shelby vs. Mason County Central - 6 PM
Warren Woods-Tower vs. Harrison Twp. L'Anse Creuse - 6 PM
Buchanan vs. Edwardsburg - 6:30 PM
Dearborn Divine Child vs. Livonia Franklin - 6:30 PM
Grand Ledge vs. East Lansing - 6:30 PM
Big Rapids vs. Reed City - 7 PM
Croswell-Lexington vs. North Branch - 7 PM
Battle Creek Harper Creek vs. Constantine - 7 PM
Michigan Center vs. Lumen Christi Catholic - 7 PM
Northville vs. Novi - 7 PM
Onekama vs. Bear Lake - 7 PM
Sanford Meridian vs. Farwell - 7 PM
White Lake Lakeland vs. Walled Lake Western - 7 PM
Williamston vs. Owosso - 7 PM
Ypsilanti Arbor Prep vs. Ottawa Lake Whiteford - 7 PM
Munising vs. Eben Junction Superior Central - 7:30 PM
Reese vs. Saginaw Valley Lutheran - 7:30 PM
Tuesday - Nov. 3
Allen Park Cabrini vs. Taylor Preparatory - 5 PM
Benzie Central vs. TBA - 5 PM
Sterling Heights Parkway Christian vs. Chesterfield Austin Catholic - 5 PM
Frankfort vs. Lake Leelanau St. Mary - 6 PM
Cadillac vs. TBA - 7 PM
Escanaba vs. Kingsford - 7 PM
Houghton vs. Gladstone - 7 PM
New Haven Merritt Academy vs. Marine City Cardinal Mooney Catholic - 7 PM
Today in the MHSAA: 5/28/24
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
May 28, 2024
1. TRACK & FIELD The No. 3 Frankenmuth girls and No. 2 Battle Creek Harper Creek boys won Michigan Interscholastic Track Coaches Association Division 2 championships – Saginaw News | Battle Creek Enquirer | Athletic.net
2. TRACK & FIELD Both of Clare’s teams claimed MITCA Division 3 titles, the boys their seventh-straight and the girls their fifth over the last six seasons; the boys were ranked No.1 and the girls No. 4 – Mount Pleasant Morning Sun | Athletic.net
3. TRACK & FIELD The top-ranked Hillsdale Academy girls and No. 2 Kalamazoo Hackett Catholic Prep boys were the MITCA Division 4 champions – Hillsdale Daily News | Athletic.net
4. TRACK & FIELD The top-ranked Rockford boys and top-ranked East Kentwood girls won the MITCA Division 1 meets – RockfordRams.org | Athletic.net
5. BASEBALL Division 2 top-ranked Flint Powers Catholic rode a five-run rally to win the Greater Flint Tournament with a 6-5 clincher over Goodrich – WJRT
6. SOFTBALL Grand Ledge clinched its first Greater Lansing Hall of Fame Softball Classic title in nearly two decades with a 7-1 win over Division 3 No. 10 Leslie – Lansing State Journal
7. TRACK & FIELD The Oak Park girls and Walled Lake Central boys won Oakland County team championships – Oakland Press Girls | Boys | Athletic.net
8. BASEBALL Griffin Gonzalez threw a no-hitter to lead Fowlerville past Corunna 2-0 in Division 2 District play – Livingston Daily Press & Argus
9. GIRLS SOCCER Hart scored the final two goals of overtime to get past Manistee 4-3 in their Division 3 District – Local Sports Journal
10. TRACK & FIELD The Detroit Renaissance girls and Cass Tech boys won Detroit Public School League championships, Cass Tech by a point – Athletic.net
Also of note …
TRACK & FIELD The Wayne Memorial girls and Detroit U-D Jesuit boys were Wayne County champions – Athletic.net
BASEBALL Division 4 No. 5 Muskegon Catholic Central finished its outright Alliance League title with an 11-1 win over Grand Rapids West Michigan Aviation Academy – Local Sports Journal