Video 2/10/16: Girls, Boys Basketball
February 10, 2016
By John Johnson
MHSAA Communications Director
Each week, MHSAA.tv features highlights of events produced by schools involved in the MHSAA School Broadcast Program.
This week's package includes clips from the Coopersville/Comstock Park girls and Athens/Concord and St. Johns/Mount Pleasant boys basketball games.
A game which will have a big impact on the Big North Conference girls basketball race heads the slate of events which can been seen live over the next week on a subscription basis on MHSAA.tv, produced by students involved in the MHSAA’s School Broadcast Program.
Alpena will host Traverse City Central at 7:30 p.m. Feb. 17, and heading into this week’s play, the Wildcats have a half-game lead on the Trojans in the Big North standings. Alpena begins the week at 8-1 in the BNC and is 11-5 overall, while Central is 7-1 in league play and 8-6 in all games. Alpena’s only league loss came at Traverse City Central on Jan. 8, 51-27.
In its seventh year, the School Broadcast Program gives members an opportunity to showcase excellence in their schools by creating video programming of athletic and non-athletic events with students gaining skills in announcing, camera operation, directing/producing and graphics.
The program also gives schools the opportunity to raise money through advertising and viewing subscriptions.
All sporting events – Live or On-Demand – are available on a subscription basis only for their first 72 hours online. They become available for free, on-demand viewing approximately 72 hours following their completion
Here’s the schedule of events School Broadcast Program members plan to stream this week for broadcast at MHSAA.tv. On-Demand listings may be available as soon as one hour following an event’s completion.
Wednesday, February 10
- Holt at Haslett – Girls Gymnastics – 6:30 p.m. – LIVE
- Ishpeming Westwood at Negaunee – Boys Basketball – 7:30 p.m. – LIVE
Thursday, February 11
- Corunna at Montrose – Freshman Boys Basketball – 3:55 p.m. – LIVE
- Corunna at Montrose – JV Girls Basketball – 5:25 p.m. – LIVE
- Belding at Comstock Park – JV Girls Basketball – 5:30 p.m. – LIVE
- Okemos at East Lansing – MHSAA Div. 1 Team Wrestling District Semifinal – 5:30 p.m. – On-Demand
- Belding at Comstock Park – JV Boys Basketball – 6 p.m. – LIVE
- MHSAA Div. 3 Team Wrestling District Semifinal at Pinconning – 6 p.m. – On-Demand
- Corunna at Montrose – JV Boys Basketball – 6:55 p.m. – LIVE
- Indian River Inland Lakes at Onaway – Girls Basketball – 7 p.m. – On-Demand
- Negaunee at Calumet – Ice Hockey – 7 p.m. – LIVE
- MHSAA Div. 1 Team Wrestling District Final at East Lansing – 7 p.m. – On-Demand
Friday, February 12
- Lansing Sexton at East Lansing – Girls Basketball – 6 p.m. – On-Demand
- St. Johns at Haslett – Girls Basketball – 6 p.m. – LIVE
- Otsego at Plainwell – Girls Basketball – 6 p.m. – LIVE
- Vicksburg at Dowagiac – Boys Basketball – 7 p.m. – LIVE
- Cadillac at Alpena – Ice Hockey – 7 p.m. – LIVE
- Otsego at Plainwell – Boys Basketball – 7:15 p.m. – LIVE
- Port Huron Northern at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood – Ice Hockey – 7:15 p.m. – LIVE
- West Iron County at Calumet – Boys Basketball – 7:20 p.m. – LIVE
- Lansing Sexton at East Lansing – Boys Basketball – 7:30 p.m. – On-Demand
- St. Johns at Haslett – Boys Basketball – 7:30 p.m. – LIVE
Saturday, February 13
- Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood at Detroit U-D Jesuit – Ice Hockey – 5 p.m. – LIVE
- MHSAA Div. 3 Individual Wrestling District Finals at Montrose – 4 p.m. (Aprox.) – LIVE
Monday, February 15
- L’Anse at Negaunee – Ice Hockey – 7 p.m. – LIVE
Tuesday, February 16
- Grand Rapids Covenant Christian at Comstock Park – Freshman Girls Basketball – 4 p.m. - LIVE
- Saginaw Arts & Sciences at Montrose - JV Boys Basketball – 4:25 p.m.
- Grand Rapids Covenant Christian at Comstock Park – JV Girls Basketball – 5:30 p.m. - LIVE
- Saginaw Arts & Sciences at Montrose – JV Girls Basketball – 5:55 p.m. – LIVE
- Gladstone at Negaunee – JV Boys Basketball – 6 p.m. – LIVE
- Grand Rapids Covenant Christian at Comstock Park – Girls Basketball – 7 p.m. – LIVE
- Lansing Catholic at Haslett – Boys Basketball – 7 p.m. – LIVE
- Rochester Hills Stoney Creek at Lake Orion – Boys Basketball – 7 p.m. – LIVE
- Gaylord St. Mary’s at Onaway – Girls Basketball – 7 p.m. – On-Demand
- Houghton at Calumet - Ice Hockey – 7 p.m. – LIVE
Wednesday, February 17
- Traverse City Central at Alpena – JV Girls Basketball – 5:30 p.m. – LIVE
- Traverse City Central at Alpena – Girls Basketball – 7 p.m. – LIVE
Schools interested in becoming a part of the School Broadcast Program should contact John Johnson at the MHSAA Office.
MHSAA TV: Boys Hoops District Semis Schedule
March 11, 2020
By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties
Here is the schedule for MHSAA Boys Basketball District Semifinal games with live streaming video on Wednesday (March 11) on the NFHS Network and MHSAA.tv:
- District 1 at Marquette - Marquette v. Gaylord, 6 PM
- District 4 at Grand Blanc - Flint Southwestern v. Davison, 5 PM; Lapeer v. Grand Blanc, 7 PM
- District 6 at West Bloomfield - Orchard Lake St Mary's v. Bloomfield Hills, 5 PM; Waterford Mott v. West Bloomfield, 7 PM
- District 7 at Walled Lake Northern - Walled Lake Northern v. Milford, 5 PM; Walled Lake Western v. White Lake Lakeland, 7 PM
- District 8 at Howell - Howell v. Fenton, 6 PM; Holly v. Linden, 7:30 PM
- District 9 at Cedar Springs - Grand Rapids Northview v. Rockford, 5 PM; Grand Rapids Forest Hills Northern v. Lowell, 7 PM
- District 13 at St. Joseph - Stevensville Lakeshore v. Mattawan, 5 PM; Kalamazoo Central v. St. Joseph, 7 PM
- District 17 at Brighton - Ann Arbor Skyline v. Dexter, 5 PM; South Lyon East v. South Lyon, 7 PM
- District 18 at Saline - Ann Arbor Huron v. Belleville, 5:30 PM; Ypsilanti Lincoln v. Ypsilanti Community, 7 PM
- District 35 at Cadillac - Cadillac v. Big Rapids, 6 PM; Ludington v. Reed City, 8 PM
- District 36 at Clare - Clare v. Remus Chippewa Hills, 6 PM; Gladwin v. Tawas, 7:30 PM
- District 39 at Bridgeport - Bridgeport v. Caro, 5:30 PM; Frankenmuth v. Mt. Morris, 7:30 PM
- District 40 at Corunna - Ovid-Elsie v. Corunna, 5:30 PM; Perry v. Owosso, 7 PM
- District 49 at Williamston - Lansing Catholic v. Lansing Sexton, 5:30 PM; Williamston v. Haslett, 7 PM
- District 63 at Armada - Croswell-Lexington v. Imlay City, 6 PM; Armada v. Yale, 7:30 PM
- District 64 at Flint Powers Catholic - Goodrich v. Lake Fenton, 6 PM; Flint Powers Catholic v. Ortonville Brandon, 7:30 PM
- District 65 at Calumet - Calumet v. L'Anse, 7 PM
- District 67 at St. Ignace – St. Ignace v. Charlevoix, 6:30 PM
- District 75 at Pewamo-Westphalia - Pewamo-Westphalia v. Grand Rapids NorthPointe Christian, 6 PM; Potterville v. Vermontville Maple Valley, 7:30 PM
- District 76 at Grandville Calvin Christian - Grand Rapids Covenant Christian v. Holland Black River, 5:30 PM; Grandville Calvin Christian v. Wyoming Potter's House, 7:15PM
- District 88 at Riverview Gabriel Richard - Ecorse v. Allen Park Cabrini, 6 PM; Taylor Prep v. Riverview Gabriel Richard, 7:30 PM
- District 94 at Burton Bendle - Burton Bentley v. Flint Beecher, 5:30 PM; Burton Bendle v. Otisville LakeVille, 7 PM
- District 95 at Reese - New Lothrop v. Hemlock, 6 PM; Reese v. Saginaw Valley Lutheran, 7:30 PM
- District 98 at Painesdale Jeffers - Painesdale Jeffers v. Dollar Bay, 7 PM
- District 103 at Pellston - Pellston v. Burt Lake Northern Michigan Christian, 5:30 PM; Alanson v. Petoskey St. Michael Academy 7 PM
- District 107 at Brethren - Frankfort v. Manistee Catholic Central, 6 PM; Brethren v. Onekama, 7:30 PM
- District 121 at Plymouth Christian Academy - Ann Arbor Central Academy v. Livingston Christian, 5:30 PM; Westland Huron Valley Lutheran v. Plymouth Christian Academy, 7 PM
- District 124 at Bloomfield Hills Roeper - Bloomfield Hills Roeper v. Novi Christian, 5:30 PM; West Bloomfield Frankel Jewish Academy v. Southfield Christian, 7 PM
- District 125 at Auburn Hills Oakland Christian - Auburn Hills Oakland Christian v. Chesterfield Austin Catholic, 6 PM; Sterling Heights Parkway Christian v. Warren Michigan Math & Science, 7:30 PM
The schedules for District Finals will be released the day before that round. You can always reach a list of the upcoming tournament games by Clicking Here.
The basketball action is part of a week of more than 200 live events on MHSAA.tv and the NFHS Network. You can Click Here to look at the latest list of all upcoming varsity games.
NFHS Network subscriptions begin at $10.99 a month. Subscribers will have access to all live video and streaming statistics across the country. All content becomes available for free, on-demand viewing 72 hours after being shown live. School Broadcast Program participants benefit as a portion of every subscription sold by a school goes to benefit its program.
A complete list of participating schools can be found on the School Broadcast Program page of the MHSAA Website.