Pixellot Productions On Rise
September 19, 2018
By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties
A year ago, Pixellot – the automated production solution for schools wishing to stream live video of their athletic events on the NFHS Network and MHSAA.tv – was in use at six schools across Michigan.
With the new school year underway, nearly two dozen schools are actively streaming events using Pixellot, with half of those schools streaming indoor and outdoor events. Several schools have more than two Pixellot units in place.
“Schools are finding that Pixellot provides a great opportunity to get a lot of their games out to their fans in a way they could never achieve,” said Mark Uyl, executive director of the MHSAA. “We have some schools which are using a mix of their traditional, student-staffed, School Broadcast Program efforts along with Pixellot to be able to add subvarsity coverage; and schools going exclusively with Pixellot with installations at multiple venues.”
Pixellot units use from two to four High Definition cameras that cover the length of the playing surface and then focus on the ball and player movement to deliver the action. The unit communicates with the scoreboard to insert a time and score graphic on the screen. Ambient audio is picked up by the device, but the commentary of the public address announcer or the radio style play-by-play of an in-person announcing team also can be patched in.
All that has to be done from a school’s perspective is type in the event schedule and promote the fact that the games are available on MHSAA.tv. Pixellot does the rest. The unit also can be set up to isolate a camera on a fixed location, which allows for activities like cheer and wrestling to be streamed.
Schools actively engaged in Pixellot productions now include: Ann Arbor Greenhills, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, Brighton, Calumet, Dollar Bay, Frankenmuth, Freeland, Fremont, Grand Blanc, Grand Rapids NorthPointe Christian, Harrison, Howell, Kalamazoo Christian, Macomb Lutheran North, Manchester, Norway, Novi, Otisville-LakeVille, Ovid-Elsie, Plainwell, Saginaw Heritage, Saline, Stevensville Lakeshore, Warren DeLaSalle and Williamston. Schools using indoor and outdoor units include Cranbrook Kingswood, Frankenmuth, Freeland, Grand Blanc, Howell, Manchester, Norway, Novi, Ovid-Elsie, Plainwell, Saginaw Heritage, Saline and Stevensville Lakeshore. Additional schools will have their Pixellot units coming online soon.
More than 70 percent of the programming taking place this week on MHSAA.tv will be Pixellot productions, featuring a football game Friday evening with two of the top-ranked Division 1 teams facing off for the top spot in the Saginaw Valley League’s Red division. Grand Blanc hosts Davison at 7 p.m. Both teams are 4-0 overall and 2-0 in league play, tied with Lapeer for first place.
Here’s this week’s MHSAA.tv schedule of video streams being produced by School Broadcast Program members and the NFHS Network:
Tuesday - Sept. 18
- JV Girls Volleyball - Northville at Howell - 4:55 PM
- Girls Volleyball - Hanover-Horton at Manchester - 5 PM
- JV Girls Volleyball - Byron at Ovid-Elsie - 5:30 PM
- Boys Soccer - Fowlerville at Williamston - 5:30 PM
- Freshman Girls Volleyball - Byron at Ovid-Elsie - 5:30 PM
- Freshman Girls Volleyball - Bay City at Saginaw Heritage - 5:30 PM
- JV Girls Volleyball - Bay City at Saginaw Heritage - 5:30 PM
- Girls Volleyball - Northville at Howell - 6:25 PM
- Girls Volleyball - Byron at Ovid-Elsie - 6:30 PM
- JV Girls Volleyball - Hanover-Horton at Manchester - 7 PM
- Girls Volleyball - Bay City at Saginaw Heritage - 7 PM
- Girls Volleyball – Breckenridge at Vestaburg – 7 PM
Wednesday - Sept. 19
- Freshman Girls Volleyball – Parchment at Kalamazoo Christian – 4:30 PM
- Freshman Girls Volleyball - Birch Run at Freeland - 5 PM
- JV Field Hockey - Hartland at Saline - 5:30 PM
- Boys Soccer - Vicksburg at Plainwell - 5:45 PM
- JV Girls Volleyball - Birch Run at Freeland - 6 PM
- Girls Volleyball - Birch Run at Freeland - 7 PM
- Field Hockey - Hartland at Saline - 7 PM
Thursday - Sept. 20
- Freshman Football – Dowagiac at Plainwell – 4:15 PM
- JV Football – Portage Central at Stevensville Lakeshore – 4:20 PM
- Freshman Football - Plymouth at Novi - 4:30 PM
- Freshman Football - Midland Dow at Saginaw Heritage - 4:30 PM
- Freshman Football - Belleville at Saline - 4:30 PM
- JV Girls Volleyball – Grand Rapids West Catholic at Comstock Park - 5 PM
- Girls Volleyball – Quad with Michigan Center, Hudson, Whitmore at Manchester - 5 PM
- JV Girls Volleyball - Belleville at Ann Arbor Greenhills - 5:30 PM
- JV Boys Soccer – Temperance Bedford at Saline - 5:30 PM
- JV Football - New Lothrop at Ovid-Elsie - 6 PM
- JV Girls Volleyball - Ishpeming at Norway - 6 PM
- Girls Volleyball – Grand Rapids West Catholic at Comstock Park - 6 PM
- JV Football - Dowagiac at Plainwell - 6 PM
- JV Football - Calumet at Norway - 6:30 PM
- JV Football - Plymouth at Novi - 6:30 PM
- Girls Volleyball - Belleville at Ann Arbor Greenhills - 6:30 PM
- JV Football - Midland Dow at Saginaw Heritage - 6:30 PM
- Girls Volleyball - Birmingham Seaholm at Lake Orion - 7 PM
- Boys Soccer - Temperance Bedford at Saline - 7 PM
- Girls Volleyball - Birmingham Seaholm at Lake Orion - 7 PM
- Girls Volleyball - Ishpeming at Norway - 7:15 PM
Friday - Sept. 21
- Freshman Boys Soccer - Plymouth at Saline - 4 PM
- Girls Volleyball - Baraga at Dollar Bay - 4:45 PM
- Football - Hartland at Howell - 6:55 PM
- Football – Coleman at Vestaburg – 7 PM
- Football - Davison at Grand Blanc - 7 PM
- Football - Lansing Eastern at Fowlerville - 7 PM
- Football - Lake Orion at West Bloomfield - 7 PM
- Football - Napoleon at Manchester - 7 PM
- Football – Standish-Sterling at Freeland - 7 PM
- Football - Carrollton at Frankenmuth - 7 PM
- Football - Spring Lake at Comstock Park - 7 PM
- Football - Canton at Brighton - 7 PM
- Football – Ann Arbor Skyline at Saline - 7 PM
- Football - Norway at Calumet - 7 PM
- Football - Orchard Lake St. Mary’s at Warren DeLaSalle - 7 PM
- Football - Petoskey at Marquette - 7 PM
Saturday - Sept. 22
- Girls Volleyball – Novi Invitational - 8 AM
- JV Girls Volleyball – TBA at Ovid-Elsie - 8:30 AM
- Girls Volleyball - Saginaw Heritage - 8:30 AM
- Girls Volleyball - Frankenmuth Invitational - 8:30 AM
- JV Boys Soccer - Mattawan at Plainwell - 8:45 AM
- Football - Walled Lake Central at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - 1 PM
- Boys Soccer - Mattawan at Plainwell - 10:15 PM
Monday - Sept. 24
- Middle School Girls Volleyball - Wyoming Lee at Grand Rapids NorthPointe Christian - 4:15 PM
- Field Hockey - Dexter at Novi - 4:30 PM
- JV Girls Volleyball - Goodrich at Grand Blanc - 5:30 PM
- Middle School Girls Volleyball - Wyoming Lee at Grand Rapids NorthPointe Christian - 5:30 PM
- Freshman Girls Volleyball - Goodrich at Grand Blanc - 5:30 PM
- JV Girls Volleyball - Saginaw Valley Lutheran at Frankenmuth - 5:30 PM
- Freshman Girls Volleyball – Saginaw Valley Lutheran at Frankenmuth - 5:30 PM
- JV Field Hockey - Dexter at Novi - 6 PM
- JV Girls Volleyball – Grand Rapids NorthPointe Christian - 6:30 PM
- Girls Volleyball – Saginaw Valley Lutheran at Frankenmuth - 7 PM
- Girls Volleyball - Goodrich at Grand Blanc - 7 PM
Tuesday - Sept. 25
- Freshman Girls Volleyball - Lawton at Kalamazoo Christian - 4:15 PM
- JV Girls Volleyball - Howell at Novi - 5 PM
- Freshman Girls Volleyball - Howell at Novi - 5 PM
- JV Girls Volleyball – Grand Rapids NorthPointe Christian - 5 PM
- JV Field Hockey – Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart at Saline - 5:30 PM
- JV Girls Volleyball - Lawton at Kalamazoo Christian - 5:30 PM
- JV Girls Volleyball – Bark River-Harris at Norway - 6 PM
- Girls Volleyball - Howell at Novi - 6:30 PM
- Girls Volleyball - Bloomfield Hills at Lake Orion - 7 PM
- Girls Volleyball - Lawton at Kalamazoo Christian - 7 PM
- Field Hockey - Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart at Saline - 7 PM
- Girls Volleyball – Bark River-Harris at Norway - 7:15 PM
All sporting events – live or delayed - are available on a subscription basis only for their first 72 hours online. They become available for free, on-demand viewing approximately 72 hours following their completion.
NFHS Network subscriptions begin at $9.95 a month. Subscribers will have access to all live video and streaming statistics across the country. All content becomes available for free, on-demand viewing 72 hours after being shown live. School Broadcast Program participants also will be selling Season and Annual Passes at a discounted rate. A portion of every subscription sold by a school goes to benefit its program.
Highlights of games broadcast during the past week by MHSAA School Broadcast Program contributors feature a pair of close football contests – Marquette’s 36-35 overtime win over Escanaba and Howell topping Novi, 21-17 – and a volleyball match with Lake Orion defeating Oxford, 3-0.
Highlights can be found each week on the MHSAA.tv website, the home page of the MHSAA Website, and the MHSAASports Channel on YouTube.
A complete list of participating schools can be found on the School Broadcast Program page of the MHSAA website.
Football Reair Part of Busy Holiday Slate
December 18, 2019
By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties
FOX Sports Detroit will reair the eight MHSAA 11-Player Football Finals on Christmas Day (Dec. 25).
Here’s the complete schedule:
10 a.m. – Division 8 – Reading 39, Beal City 6 – The Reading Railroad rolls to a repeat in Division 8. Ben and Nick Affholter combine for 18 tackles – six for losses.
Watch/Buy Instant Download @ MHSAA.tv
Listen/Buy Instant Audio Download @ MHSAANetwork.com
Noon – Division 2 – Muskegon Mona Shores 35, Detroit Martin Luther King 26 – Backup QB Brady Rose throws for three TDs, rushes for a fourth and intercepted a pass to lead the Sailors.
Watch/Buy Instant Download @ MHSAA.tv
Listen/Buy Instant Audio Download @ MHSAANetwork.com
2 p.m. – Division 6 – Monroe SMCC 7, Maple City Glen Lake 0 – A 94-yard second quarter drive capped by QB Wyatt Bergmoser’s six-yard TD run carries the Falcons to the championship.
Watch/Buy Instant Download @ MHSAA.tv
Listen/Buy Instant Audio Download @ MHSAANetwork.com
4 p.m. – Division 4 – Grand Rapids Catholic Central 44, Detroit Country Day 0 – Sophomore QB Joey Silveri accounted for six touchdowns and 379 yards in total offense for the Cougars.
Watch/Buy Instant Download @ MHSAA.tv
Listen/Buy Instant Audio Download @ MHSAANetwork.com
6 p.m. – Division 7 – Pewamo-Westphalia 14, Jackson Lumen Christi 0 – In this battle of unbeatens, defense dominated. P-W scores in the second and fourth quarters to take the win.
Watch/Buy Instant Download @ MHSAA.tv
Listen/Buy Instant Audio Download @ MHSAANetwork.com
8 p.m. – Division 1 – Davison 35, Brighton 25 - Brendan Sullivan passes for 290 yards to lead Davison to its first football title.
Watch/Buy Instant Download @ MHSAA.tv
Listen/Buy Instant Audio Download @ MHSAANetwork.com
10 p.m. – Division 5 – Lansing Catholic 31, Almont 17 – The Cougars score the last 24 points of the game to rally from a 17-7 deficit late in the third quarter. QB Zach Gillespie ran for two and passed for two scores.
Watch/Buy Instant Download @ MHSAA.tv
Listen/Buy Instant Audio Download @ MHSAANetwork.com
Midnight – Division 3 – River Rouge 30, Muskegon 7 – The Panthers stunned the Big Reds. Junior QB Mareyohn Hrabowski rushed for 175 yards and three touchdowns on just 15 carries.
Watch/Buy Instant Download @ MHSAA.tv
Listen/Buy Instant Audio Download @ MHSAANetwork.com
Instant Video Downloads are $19.99 and Instant Audio Downloads are $4.99. Video DVDs are available for $24.95 – allow 4-to-6 weeks for delivery.
MHSAA.tv has a big schedule to close out 2019 and head into 2020. A record 132 games will take place on Tuesday (Dec. 17). Here is the complete list of upcoming varsity games being streamed on MHSAA.tv and the NFHS Network:
Tuesday - Dec. 17
Boys Ice Hockey - South Lyon v. Livonia Franklin - 5:30 PM
Girls Basketball - Burton Bendle v. Webberville - 5:30 PM
Girls Basketball - Kalamazoo Christian v. Coloma - 5:30 PM
Girls Basketball - Mt Morris v. Otisville Lakeville - 5:30 PM
Boys Wrestling - St. Clair Shores Lake Shore v. Away - 6 PM
Girls Basketball – Grand Rapids Catholic Central v. Grand Rapids Christian - 6 PM
Girls Basketball - Saginaw Swan Valley v. Hemlock - 6 PM
Girls Basketball - Grandville v. Grand Rapids Forest Hills Central - 6:30 PM
Boys Basketball - Burton Bendle v. Webberville - 7 PM
Boys Basketball - Bloomfield Hills v. Novi - 7 PM
Boys Basketball - Cadillac v. Traverse City Central - 7 PM
Boys Basketball - Corunna v. Linden - 7 PM
Boys Basketball - Warren De La Salle Collegiate v. West Bloomfield - 7 PM
Boys Basketball - Maple City Glen Lake v. Kingsley - 7 PM
Boys Basketball - Grand Rapids NorthPointe Christian v. Cedar Springs - 7 PM
Boys Basketball - Kalamazoo Christian v. Coloma - 7 PM
Boys Basketball - Stevensville Lakeshore v. Battle Creek Central - 7 PM
Boys Basketball – Macomb L'Anse Creuse North v. New Baltimore Anchor Bay - 7 PM
Boys Basketball - Montrose v. Byron - 7 PM
Boys Basketball - Mt Morris v. Otisville Lakeville - 7 PM
Boys Basketball - New Lothrop v. Durand - 7 PM
Boys Basketball - Pontiac Notre Dame Prep v. White Lake Lakeland - 7 PM
Boys Basketball - Ovid-Elsie v. Chesaning - 7 PM
Boys Basketball - Plymouth Christian Academy v. Whitmore Lake - 7 PM
Boys Basketball - Flint Powers Catholic v. Midland Dow - 7 PM
Boys Basketball - Rochester Adams v. Lake Orion - 7 PM
Boys Basketball - South Lyon v. Walled Lake Western - 7 PM
Boys Basketball - Walled Lake Central v. TBD - 7 PM
Boys Ice Hockey - Hancock v. Marquette - 7 PM
Boys Ice Hockey - Houghton v. Calumet - 7 PM
Girls Basketball - Troy Athens v. North Farmington - 7 PM
Girls Basketball - Big Rapids v. Cedar Springs - 7 PM
Girls Basketball - East Grand Rapids v. East Kentwood - 7 PM
Girls Basketball - Fenton v. Owosso - 7 PM
Girls Basketball - Fowlerville v. Charlotte - 7 PM
Girls Basketball - Holly v. Clio - 7 PM
Girls Basketball - Flint Kearsley v. Goodrich - 7 PM
Girls Basketball - White Lake Lakeland v. Waterford Mott - 7 PM
girls Basketball - Linden v. Corunna - 7 PM
Girls Basketball - Macomb Lutheran North v. Utica - 7 PM
Girls Basketball - Saline v. Detroit Henry Ford Academy - 7 PM
Girls Basketball - South Lyon East v. Milford - 7 PM
Girls Basketball - Troy v. Oxford - 7 PM
Girls Basketball - Walled Lake Northern v. South Lyon - 7 PM
Girls Basketball - West Bloomfield v. Birmingham Groves - 7 PM
Girls Basketball - Brownstown Woodhaven v. Trenton - 7 PM
Girls Basketball - Painesdale Jeffers v. Dollar Bay - 7:10 PM
Girls Basketball - Hancock v. Calumet - 7:15 PM
Boys Basketball - Macomb Lutheran North v. Armada - 7:20 PM
Boys Basketball - Bear Lake v. Mason County Eastern - 7:30 PM
Boys Basketball - Freeland v. Bay City Western - 7:30 PM
Boys Basketball – Grand Rapids Catholic Central v. Grand Rapids Christian - 7:30 PM
Boys Basketball - Harrison v. Gladwin - 7:30 PM
Boys Basketball - Hart v. Hesperia - 7:30 PM
Boys Basketball - Hopkins v. Comstock Park - 7:30 PM
Boys Basketball – New Haven Merritt v. Auburn Hills Oakland Christian - 7:30 PM
Boys Basketball - Saginaw Swan Valley v. Hemlock - 7:30 PM
Girls Basketball - Caro v. Ubly - 7:30 PM
Girls Basketball - Harbor Beach v. Reese - 7:30 PM
Girls Basketball - Munising v. Brimley - 7:30 PM
Wednesday - Dec. 18
Wrestling - Troy Athens v. Away - 1 PM
Wrestling - East Grand Rapids v. Grand Rapids Forest Hills Eastern - 5:30 PM
Wrestling – Brighton hosts Multi-team Event - 5:30 PM
Wrestling - Clare v. Ithaca - 6 PM
Wrestling - Frankenmuth v. Otisville Lakeville - 6 PM
Wrestling - Manchester v. Away - 6 PM
Wrestling - Mt Morris v. Flint Kearsley - 6 PM
Wrestling - Ovid-Elsie v. Hemlock - 6 PM
Competitive Cheer – MAC Jamboree at St. Clair Shores Lake Shore - 6 PM
Wrestling – Flint Carman-Ainsworth v. Grand Blanc - 6 PM
Wrestling - Zeeland West v. E. Grand Rapids - 6:30 PM
Boys Basketball - Morley Stanwood v. Tri County - 7 PM
Boys Basketball - Walled Lake Western v. Detroit University Prep - 7 PM
Girls Basketball - Maple City Glen Lake v. Traverse City St. Francis - 7 PM
Girls Basketball - Pontiac Notre Dame Prep v. Away - 7 PM
Girls Basketball - Flint Powers Catholic v. Ann Arbor Pioneer - 7 PM
Girls Basketball - St. Charles v. Breckenridge - 7 PM
Boys Basketball - Bad Axe v. Sandusky - 7:30 PM
Boys Basketball - Caro v. Ubly - 7:30 PM
Boys Basketball - Harbor Beach v. Reese - 7:30 PM
Boys Basketball - Munising v. Eben Junction Superior Central - 7:30 PM
Girls Basketball - Bear Lake v. Walkerville - 7:30 PM
Girls Basketball – Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood v. Grosse Pointe Woods Univ. Liggett - 7:30 PM
Girls Basketball - Mason Co. Eastern v. Brethren - 7:30 PM
Thursday - Dec. 19
Girls Basketball - Kalamazoo Christian v. Constantine - 6 PM