MHSAA TV Marches On The Mats
February 27, 2018
By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties
Another big weekend of MHSAA Championships take place on Friday and Saturday (March 2-3) on MHSAA.tv, as March Magic marches onto the Individual Wrestling and Girls Competitive Cheer mats.
Live Finals streaming this week begins at noon Friday from Ford Field in Detroit at the Individual Wrestling Finals. Manned cameras will be on each of 20 mats on the floor, and broadcasts will include full graphics to indicate the participants in each match, plus full in-progress scoring information via Trackwrestling.
The Girls Competitive Cheer Finals at the DeltaPlex in Grand Rapids begin Friday evening with Division 1, followed by the other three divisions Saturday.
Here’s the complete wrestling coverage schedule:
- Friday – Rounds 1-2-3-4 – Noon
- Friday – Semifinal Round – 7:30 p.m.
- Saturday – Rounds 6-7-8 – 8:30 a.m. - Round 6 at 8:30 a.m. is the third Consolation round. Round 7 at about 9:45 a.m. is the fourth Consolation Round. Round 8 at about 11 a.m. is the final round in the Consolation bracket.
- Saturday – Finals – 3 p.m.
- Saturday – Awards – 6 p.m. (TENTATIVE - Time approximate following conclusion of wrestling)
You can get to all of the wrestling action on a single landing page on the NFHS Network – Click Here.
Here’s the complete cheer coverage schedule:
- Friday – Division 1 – 6 p.m. (East Kentwood, Grand Blanc, Grandville, Lake Orion, Rochester, Rochester Adams, Rochester Hills Stoney Creek, Sterling Heights Stevenson)
- Saturday – Division 2 – 10 a.m. (Allen Park, Dearborn Divine Child, DeWitt, Gibraltar Carlson, Grand Rapids Kenowa Hills, Muskegon Mona Shores, Muskegon Reeths-Puffer,
Southgate Anderson) - Saturday - Division 4 – 2 p.m. (Addison, Adrian Madison, Farwell, Houghton Lake, Hudson, Merrill, Pewamo-Westphalia, Sanford Meridian)
- Saturday - Division 3 – 6 p.m. (Charlotte, Comstock Park, Escanaba, Flat Rock, Lake Odessa Lakewood, Monroe Jefferson, Pontiac Notre Dame Prep, Richmond)
The continued Wrestling and full Cheer coverage is part of six straight weekends of live MHSAA Championship coverage on MHSAA.tv, and online viewers can catch every weekend of action for one low cost of $9.95. Over the next three weeks of live Winter championship coverage, the following events will be featured:
- March 8-10 – Ice Hockey Semifinals & Finals
- March 13 – Girls Basketball Quarterfinals
- March 15-16 – Girls Basketball Semifinals
- March 20 – Boys Basketball Quarterfinals
- March 22-23 – Boys Basketball Semifinals
In addition to all of the tournament action, regular-season coverage of contests by participants in the MHSAA’s School Broadcast Program will bring more than 45 contests into homes over the coming week – including a number of District contests in Girls Basketball.
Here’s this week’s MHSAA.tv schedule of video streams being produced by SBP members:
Tuesday, Feb. 27
- Freshman Boys Basketball - Ludington at Fremont – 4 p.m.
- Freshman Boys Basketball - Comstock at Plainwell - 4:15 p.m.
- Freshman Boys Basketball – Standish-Sterling at Freeland - 4:30 p.m.
- JV Boys Basketball - Comstock at Plainwell - 5:45 p.m.
- JV Boys Basketball - Houghton at Calumet - 5:45 p.m.
- JV Boys Basketball - Standish-Sterling at Freeland - 6 p.m.
- JV Boys Basketball - Ludington at Fremont - 6 p.m.
- Boys Basketball - Fowlerville at Hartland - 7 p.m.
- Boys Basketball - Berkley at Lake Orion - 7 p.m.
- Boys Basketball - Comstock at Plainwell - 7:15 p.m.
- Boys Basketball - Houghton at Calumet - 7:15 p.m.
- Boys Basketball - Chassell at Lake Linden-Hubbell - 7:20 p.m.
- Boys Basketball - Standish-Sterling at Freeland - 7:30 p.m.
- Boys Basketball - Ludington at Fremont - 7:30 p.m.
Wednesday, Feb. 28
- Girls Basketball – Fowlerville v. Lansing Sexton – MHSAA District Semi at Haslett – 5:30 p.m.
- Girls Basketball - Carrollton v. Midland Bullock Creek/Freeland winner – MHSAA District Semi at Freeland - 6 p.m.
- Girls Basketball – Sparta v. Belding/Fremont winner – MHSAA District Semi at Fremont - 6 p.m.
- Girls Basketball - Wellspring Prep v. Ada Forest Hills Eastern/Grand Rapids Catholic Central winner – MHSAA District Semi at Comstock Park - 6 p.m.
- Girls Basketball – MHSAA District Semi at Ann Arbor Greenhills – 6 p.m.
- Girls Basketball - Iron Mountain at Norway – MHSAA District Semi - 6:45 p.m.
- Girls Basketball – Williamston at Haslett – MHSAA District Semi – 7 p.m.
- Girls Basketball - Grant v. Howard City Tri-County/Newaygo winner – MHSAA District Semi at Fremont - 7:30 p.m.
- Girls Basketball – Saginaw Swan Valley v. Bay City John Glenn/Essexville Garber winner – MHSAA District Semi at Freeland - 7:30 p.m.
- Girls Basketball – MHSAA District Semi at Ann Arbor Greenhills – 7:30 p.m.
- Girls Basketball - Coopersville v. Grand Rapids West Catholic/Comstock Park winner – MHSAA District at Comstock Park - 7:45 p.m.
Thursday, March 1
- Freshman Boys Basketball - Utica at Macomb Lutheran North - 4 p.m.
- Freshman Boys Basketball - TBA at Plainwell - 4:15 p.m.
- Freshman Boys Basketball - Beaverton at Harrison - 4:30 p.m.
- JV Boys Basketball – Ottawa Lake Whiteford at Ann Arbor Greenhills – 5 p.m.
- JV Boys Basketball - Utica at Macomb Lutheran North - 5:30 p.m.
- JV Boys Basketball - TBA at Plainwell - 5:45 p.m.
- JV Boys Basketball - Beaverton at Harrison - 6 p.m.
- JV Boys Basketball - Riverside West at Freeland - 6 p.m.
- JV Boys Basketball - Rapid River at Norway - 6:30 p.m.
- Boys Basketball – Ottawa Lake Whiteford at Ann Arbor Greenhills – 7 p.m.
- Boys Basketball – Mt. Pleasant Sacred Heart at Vestaburg - 7 p.m.
- Boys Basketball - Fowlerville at Charlotte - 7 p.m.
- Boys Basketball - Utica at Macomb Lutheran North - 7 p.m.
- Boys Basketball - TBA at Plainwell - 7:15 p.m.
- Boys Basketball - Riverside West at Freeland - 7:30 p.m.
- Boys Basketball - Beaverton at Harrison - 7:30 p.m.
- Boys Basketball - Rapid River at Norway - 8 p.m.
Friday, March 2
- Girls Basketball – MHSAA District Final at Comstock Park - 7 p.m.
- Girls Basketball – MHSAA District Final at Freeland - 7 p.m.
- Girls Basketball – MHSAA District Final at Fremont - 7 p.m.
Monday, March 5
- Boys Basketball – Chassel at Dollar Bay – MHSAA District – 5:30 p.m.
- Boys Basketball – Painesdale Jeffers v. Ontonagon at Norway – MHSAA District – 7:30 p.m.
Be sure to check “Upcoming Events” on the MHSAA.tv home page daily for last-minute additions.
In its ninth year, the School Broadcast Program gives members an opportunity to showcase excellence in their schools by creating video programming of athletic and non-athletic events, with students gaining skills in announcing, camera operation, directing/producing and graphics. Pixellot – The NFHS Network’s automated streaming solution – is used by schools wishing to live stream games, but lacking the ability to staff the events. The program also gives schools the opportunity to raise money through advertising and viewing subscriptions.
A complete list of participating schools can be found on the School Broadcast Program page of the MHSAA website.
Highlights of games produced in the past week by MHSAA School Broadcast Program members
feature a girls basketball game, Powers North Central at Norway, and a boys basketball game, Fowlerville at Lansing Catholic.
Highlights can be found each week on the MHSAA.tv website, the home page of the MHSAA Website, and the MHSAASports Channel on YouTube.
Today in the MHSAA: 6/5/23
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
June 5, 2023
2. TRACK & FIELD/GIRLS TENNIS The busiest Saturday of the MHSAA school sports calendar again saw Finals for 14 divisions of track & field and four of Lower Peninsula girls tennis provide this time 19 team champions, with a tie in Upper Peninsula Division 3 girls track. We covered all 18 events – MHSAA.com
2. BASEBALL Unranked Lake Orion enjoyed the most major upset of the weekend, downing top-ranked Orchard Lake St. Mary’s 3-2 in a Division 1 District Final – Cold Weather Bats
3. GIRLS SOCCER No. 3 Rochester Hills Stoney Creek delivered top-ranked Rochester High its lone loss, 3-1, in a Division 1 District Final – Oakland Press
4. BASEBALL Unranked Midland Dow also did its part to shake up Division 1 with a 2-1 upset of No. 2 Bay City Western in a District Final – Midland Daily News
5. SOFTBALL Division 2 top-ranked Gaylord won a matchup of favorites, 13-1 over No. 2 Escanaba before finishing the District title run with a 10-0 win over Cheboygan – Petoskey News-Review
6. GIRLS LACROSSE Grand Rapids Forest Hills Northern/Eastern repeated as a Division 1 Regional champ with a 14-11 win over Rockford – FOX 17
7. BASEBALL No. 12 Birmingham Seaholm edged No. 4 Bloomfield Hills Brother Rice 4-3 in a Division 1 District Final – Oakland Press
8. BASEBALL Unranked Grandville also repeated as a District champ with a 5-3 upset of No. 9 Jenison in Division 1 – Grand Rapids Press
9. SOFTBALL/BASEBALL The Lansing Waverly softball team and Mason baseball team celebrated their first District championships – Lansing State Journal
10. SOFTBALL Royal Oak also was a first-time District champion with its 20-9 clinching win over Berkley – Oakland Press