Football Fridays Return to Bally Sports Detroit
August 19, 2022
Bally Sports Detroit continues its commitment to Michigan High School Athletic Association sports with Football Fridays presented by Southeast Michigan Ford Dealers.
Bally Sports Detroit will broadcast MHSAA football games each Friday night during the regular season and into the playoffs. Football Fridays Overtime powered by State Champs, a one-hour scores-and-highlights show, will follow each game.
Football Fridays presented by Southeast Michigan Ford Dealers will run the entire MSHAA season, beginning Thursday with the Xenith Prep Kickoff Classic at Wayne State University, through the MHSAA playoffs and state championship games at Ford Field on Nov. 25 and 26.
"Everyone at Bally Sports Detroit is thrilled to kick off this year's coverage of MHSAA football," said Greg Hammaren, senior vice president/general manager of Bally Sports Detroit. "Our crew is excited to feature another season of great rivalries, sportsmanship and great plays that make MHSAA football so fun and compelling. We know that fans are anxious to get this season started, so we'll see you at the Kickoff Classic."
The initial schedule (below) highlights the games, locations and broadcast schedule. Dates and matchups beyond Sept. 23 will be released at a later date. Information will be updated on BallySports.com as it becomes available.
AUGUST
25, 4 p.m., Kickoff Classic: Macomb Dakota vs. Brother Rice, BSD, Bally Sports app, Bally Sports+
25, 7 p.m., Kickoff Classic: Sterling Heights Stevenson vs. West Bloomfield, BSD, Bally Sports app, Bally Sports+
SEPTEMBER
2, 7 p.m.: Birmingham Groves at Oxford, BSD EXTRA, Bally Sports app, Bally Sports+
9, 7:30 p.m.: Clarkson at Rochester Adams, BSD EXTRA, Bally Sports app, Bally Sports+
16, 7:30 p.m.: Detroit MLK at Detroit Cass Tech, BSD EXTRA, Bally Sports app, Bally Sports+
23, 7:30 p.m.: Detroit Catholic Central at Brother Rice, BSD EXTRA, Bally Sports app, Bally Sports+
UP Swim/Dive Finals On MHSAA TV
February 13, 2018
By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties
Swimming and diving action kicks off live streaming video coverage of MHSAA Championships on MHSAA.tv and the NFHS Network this week at the Upper Peninsula Swimming & Diving Finals at Marquette High School.
Friday’s (Feb. 16) coverage of the Diving Finals begins at 2:30 p.m., and the Swimming Finals on Saturday (Feb. 17) commence at 10 a.m.
The U.P. Swimming & Diving Finals will be joined this week by live action in Wrestling and Girls Competitive Cheer on MHSAA.tv, with those events being produced by participants in the School Broadcast Program.
School Broadcast Program participants cover tournament games which take place at their facilities as a condition of membership in the program. SBP schools also play a major role in the production of Quarterfinal games in the Boys and Girls Basketball Tournaments in March.
This week, Team Wrestling Regional coverage will take place at Freeland, Fremont and Marquette on Wednesday (Feb. 14), and Competitive Cheer Districts will be covered by Comstock Park and Novi.
The NFHS Network will provide six straight weekends of tournament coverage this winter on MHSAA.tv. Here’s the complete schedule:
- Feb. 16-17 – Upper Peninsula Swimming & Diving Finals
- Feb. 22-24 – Team Dual Wrestling Quarterfinals-Semifinals-Finals
- March 2-3 – Individual Wrestling Finals
- March 2-3 – Girls Competitive Cheer Finals
- March 8-10 – Ice Hockey Semifinals & Finals
- March 13 – Girls Basketball Quarterfinals
- March 15-16 – Girls Basketball Semifinals
- March 20 – Boys Basketball Quarterfinals
- March 22-23 – Boys Basketball Semifinals
NFHS Network subscriptions begin at $9.95 a month. Subscribers will have access to all live video and streaming statistics across the country. All content becomes available for free, on- demand viewing 72 hours after being shown live. School Broadcast Program participants will also be selling Season and Annual Passes at a discounted rate. A portion of every subscription sold by a school goes to benefit its program.
Of the record 115 events on this week’s MHSAA.tv schedule, 72 at the varsity level will be covered, with more to be added as the week progresses. A record 67 events will be produced by schools using Pixellot, the NFHS Network’s automated coverage solution. Be sure to check “Upcoming Events” on the MHSAA.tv home page daily for last-minute additions.
Here’s this week’s MHSAA.tv schedule of video streams being produced by SBP members:
Tuesday - February 13
- JV Boys Basketball - Saginaw Arts & Sciences at Montrose - 4 p.m.
- Freshman Boys Basketball - Kalamazoo Christian at Plainwell - 4:15 p.m.
- Girls Basketball - Saginaw Arts & Sciences at Montrose - 4:30 p.m.
- JV Girls Basketball - Greenville at Comstock Park - 5:30 p.m.
- Girls Basketball - Fowlerville at Corunna - 5:30 p.m.
- JV Boys Basketball - Stanton Central Montcalm at Fremont - 5:30 p.m.
- JV Boys Basketball - Hartland at Novi - 5:30 p.m.
- JV Girls Basketball - Plainwell at Kalamazoo Christian - 5:30 p.m.
- JV Boys Basketball - Baraga at Dollar Bay - 5:45 p.m.
- JV Boys Basketball - Kalamazoo Christian at Plainwell - 5:45 p.m.
- JV Girls Basketball - Munising at Norway - 6:30 p.m.
- Boys Basketball - Hartland at Novi - 7 p.m.
- Girls Basketball - Merrill at Vestaburg - 7 p.m.
- Boys Basketball - Stanton Central Montcalm at Fremont - 7 p.m.
- Boys Ice Hockey - Houghton at Calumet - 7 p.m.
- Girls Basketball - Greenville at Comstock Park - 7 p.m.
- Boys Basketball - Saginaw Arts & Sciences at Montrose - 7 p.m.
- Boys Basketball - Fowlerville at Corunna - 7 p.m.
- Boys Basketball - Rochester at Lake Orion - 7 p.m.
- Girls Basketball - Plainwell at Kalamazoo Christian - 7 p.m.
- Boys Basketball - Kalamazoo Christian at Plainwell - 7:15 p.m.
- Boys Basketball - Baraga at Dollar Bay - 7:15 p.m.
- Boys Basketball – Wakefield-Marinesco at Lake Linden-Hubbell - 7:20 p.m.
- Boys Basketball - Gladstone at Negaunee - 7:30 p.m.
- Girls Basketball - Munising at Norway - 8 p.m.
Wednesday - February 14
- Wrestling – MHSAA Team Regional Semifinal at Freeland
- Semifinals – 6 p.m. – Birch Run v. Yale; Freeland v. Mt. Morris
- Finals – 7:30 p.m. (Approximate time after semifinals)
- Wrestling – MHSAA Team Regional Semifinal at Fremont
- Semifinals – 6 p.m. - Fremont v. Kent City; Comstock Park v. Grand Rapids Catholic Central
- Finals – 7:30 p.m. (Approximate time after semifinals)
- Wrestling – MHSAA Team Regional Semifinal at Marquette – Marquette v. Gaylord – 6 p.m.
- Wrestling – MHSAA Team Regional Semifinal at Marquette – St. Johns v. Flint Kearsley – 6 p.m.
- Wrestling – MHSAA Team Regional Final at Marquette – 7:30 p.m.
- Girls Competitive Cheer – OK Conference at Comstock Park - 6:30 p.m.
Thursday - February 15
- Freshman Boys Basketball - Hackett Catholic at Kalamazoo Christian - 4:15 p.m.
- Freshman Boys Basketball – Pontiac Notre Dame Prep at Macomb Lutheran North - 4:30 p.m.
- Freshman Boys Basketball - Shepherd at Freeland - 4:30 p.m.
- Boys Basketball - Watersmeet at Dollar Bay - 5 p.m.
- JV Boys Basketball - Spring Lake at Comstock Park - 5:30 p.m.
- JV Boys Basketball - Hackett Catholic at Kalamazoo Christian - 5:30 p.m.
- JV Girls Basketball - West Iron County at Calumet - 5:45 p.m.
- JV Boys Basketball – Pontiac Notre Dame Prep at Macomb Lutheran North - 6 p.m.
- JV Girls Basketball - Houghton Lake at Harrison - 6 p.m.
- JV Boys Basketball - Shepherd at Freeland - 6 p.m.
- Boys Ice Hockey - Houghton at Marquette - 7 p.m.
- Boys Basketball - Burton Bendle at Montrose - 7 p.m.
- Girls Basketball - Clarkston at Lake Orion - 7 p.m.
- JV Girls Basketball - Hackett Catholic at Kalamazoo Christian - 7 p.m.
- Girls Basketball - West Iron County at Calumet - 7:15 p.m.
- Girls Basketball - Dollar Bay at Lake Linden-Hubbell - 7:20 p.m.
- Girls Basketball - Houghton Lake at Harrison - 7:30 p.m.
- JV Girls Basketball - Shepherd at Freeland - 7:30 p.m.
- Boys Basketball - Watersmeet at Dollar Bay - 7:30 p.m.
- Boys Basketball – Pontiac Notre Dame Prep at Macomb Lutheran North - 7:30 p.m.
Friday - February 16
- Upper Peninsula Diving Finals at Marquette – 2:30 p.m.
- Freshman Girls Basketball – Pontiac Notre Dame Prep at Macomb Lutheran North - 4:30 p.m.
- JV Girls Basketball - TBA at Novi - 5:30 p.m.
- Girls Basketball - New Lothrop at Otisville-Lakeville - 5:30 p.m.
- Girls Basketball - Burton Bendle at Montrose - 5:30 p.m.
- JV Boys Basketball - Republic-Michigamme at Dollar Bay - 5:45 p.m.
- JV Boys Basketball - Chassell at Calumet - 5:45 p.m.
- JV Boys Basketball - Hillman at Rogers City - 6 p.m.
- Girls Basketball - Williamston at Fowlerville - 6 p.m.
- Girls Competitive Cheer – MHSAA Districts at Comstock Park - 6 p.m.
- JV Girls Basketball - Pontiac Notre Dame Prep at Macomb Lutheran North - 6 p.m.
- Boys Basketball - Hillman at Rogers City - 7 p.m.
- Boys Basketball – Carson City-Crystal at Vestaburg - 7 p.m.
- Girls Basketball - TBA at Novi - 7 p.m.
- Boys Ice Hockey – Birmingham Brother Rice at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - 7:15 p.m.
- Boys Basketball - Republic-Michigamme at Dollar Bay - 7:15 p.m.
- Boys Basketball - Chassell at Calumet - 7:15 p.m.
- Boys Basketball – Painesdale Jeffers at Lake Linden-Hubbell - 7:20 p.m.
- Girls Basketball - Notre Dame Prep at Macomb Lutheran North - 7:30 p.m.
- Boys Basketball - Williamston at Fowlerville - 7:30 p.m.
- Girls Basketball – Ishpeming Westwood at Negaunee - 7:30 p.m.
Saturday - February 17
- Upper Peninsula Swimming Finals at Marquette – 10 a.m.
- Girls Competitive Cheer – MHSAA District at Novi - 11 a.m.
- Boys Ice Hockey – Flint Powers Catholic at Lake Orion - 2 p.m.
- Boys Ice Hockey – Detroit Catholic Central at Orchard Lake St. Mary’s - 7:30 p.m.
- Boys Ice Hockey – TBA v. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - TBA
- Wrestling – MHSAA Individual Regional Fremont - TBA
Monday - February 19
- Freshman Boys Basketball - Midland Bullock Creek at Freeland - 4:30 p.m.
- JV Boys Basketball - Saginaw Arts & Sciences Nouvel at Macomb Lutheran North - 5:30 p.m.
- JV Girls Basketball - Grant at Fremont - 5:30 p.m.
- JV Girls Basketball - Baraga at Calumet - 5:45 p.m.
- JV Boys Basketball – Midland Bullock Creek at Freeland - 6 p.m.
- JV Boys Basketball – Eben Junction Superior Central at Norway - 6:30 p.m.
- Boys Basketball - Breckenridge at Vestaburg - 7 p.m.
- JV Boys Basketball - Grant at Fremont - 7 p.m.
- Girls Basketball - Baraga at Calumet - 7:15 p.m.
- JV Girls Basketball – Midland Bullock Creek at Freeland - 7:30 p.m.
- Boys Basketball – Eben Junction Superior Central at Norway - 8 p.m.
Tuesday - February 20
- Coed Basketball - Northville at Novi - 4 p.m.
- Freshman Boys Basketball - Delton Kellogg at Kalamazoo Christian - 4:15 p.m.
- Boys Ice Hockey - Escanaba at Calumet - 5 p.m.
- JV Boys Basketball - Allendale at Comstock Park - 5:30 p.m.
- JV Boys Basketball - Delton Kellogg at Kalamazoo Christian - 5:30 p.m.
- Girls Basketball - Byron at Montrose - 5:30 p.m.
- JV Girls Basketball - Dowagiac at Plainwell - 5:45 p.m.
- JV Boys Basketball - Tawas Area at Rogers City - 6 p.m.
- Boys Basketball - Allendale at Comstock Park - 7 p.m.
- Boys Basketball - Delton Kellogg at Kalamazoo Christian - 7 p.m.
- Girls Basketball – St. Johns at Fowlerville - 7 p.m.
- Boys Basketball - Tawas Area at Rogers City - 7 p.m.
- Girls Basketball - Dowagiac at Plainwell - 7:15 p.m.
Wednesday - February 21