Find Team Wrestling, Cheer on MHSAA TV
February 24, 2016
By John Johnson
MHSAA Communications Director
The first of two weekends of Wrestling Finals action headlines the live content available on a subscription basis on MHSAA.tv in the coming week.
Thirty-two schools from across the state will take part in the Team Dual Wrestling Finals at McGuirk Arena in Mt. Pleasant on Friday and Saturday, and all 32 matches will be streamed live. On Saturday, the Division 3 Regionals in the Girls Competitive Cheer Tournament will be broadcast.
On Monday (Feb. 29), the first-ever live coverage of skiing will take place when the Student Broadcast Program at Marquette High School streams the Division 1 Boys & Girls Skiing Finals at Marquette Mountain. Later that day, Girls Basketball Tournament action grabs the spotlight with two games from a Class C District at Laingsburg High School, with an SBP crew from Montrose High School providing the coverage.
All sporting events – Live or On-Demand – are available on a subscription basis only for their first 72 hours online. The best deal is to purchase the Month Pass for $14.95, which allows live viewing of all MHSAA Tournament action to be covered over the next five weekends – including Individual Wrestling, Girls Competitive Cheer, Ice Hockey, Girls Gymnastics, Lower Peninsula Boys Swimming & Diving, and Girls and Boys Basketball. A Day Pass also is available for $9.95. All events become available for free, on-demand viewing approximately 72 hours following their completion.
Here is the schedule for the coming week of winter MHSAA Tournaments on MHSAA.tv (as of Feb. 22, subject to change):
Friday, February 26
Team Dual Wrestling at Mt. Pleasant – With seed numbers
• Division 4 Quarterfinals @ Noon
#1 New Lothrop (21-5) vs. #8 Munising (19-5)
#4 Hesperia (36-6) vs. #5 Springport (28-6)
#3 Hudson (16-14) vs. #6 Manchester (23-6)
#2 Decatur (27-3) vs. #7 Leroy Pine River (25-4)
• Division 1 Quarterfinals @ 2 p.m.
#1 Hartland (31-1) vs. #8 Temperance Bedford (21-4)
#4 Oxford (23-8) vs. #5 Hudsonville (26-5)
#3 Detroit Catholic Central (15-5) vs. #6 Macomb Dakota (27-11)
#2 Davison (22-4) vs. #7 Grand Ledge (19-7)
• Division 3 Quarterfinals @ 4 p.m.
#1 Dundee (18-0) vs. #8 Delton Kellogg (18-3)
#4 Richmond (24-10) vs. #5 Whitehall (25-1)
#3 Lake Fenton (38-3) vs. #6 Birch Run (26-4)
#2 Remus Chippewa Hills (39-1) vs. #7 Gladstone (16-1)
• Division 2 Quarterfinals @ 6 p.m.
#1 Lowell (19-3) vs. #8 Sturgis (27-7)
#4 Goodrich (33-4) vs. #5 Allegan (29-5)
#3 Gaylord (41-1) vs. #6 Warren Woods-Tower (26-6)
#2 St. Johns (26-4) vs. #7 Dearborn Heights Annapolis (38-3)
Saturday, February 27
Team Dual Wrestling at Mt. Pleasant
• Division 1 Semifinals @ 10 a.m.
Hartland/Temperance Bedford winner vs. Oxford/Hudsonville winner
Detroit Catholic Central/Macomb Dakota winner vs. Davison/Grand Ledge winner
• Division 4 Semifinals @ 10 a.m.
New Lothrop/Munising winner vs. Hesperia/Springport winner
Hudson/Manchester winner vs. Decatur/Leroy Pine River winner
• Division 2 Semifinals @ Noon
Lowell/Sturgis winner vs. Goodrich/Allegan winner
Gaylord/Warren Woods-Tower winner vs. St. Johns/Dearborn Heights Annapolis winner
• Division 3 Semifinals @ Noon
Dundee/Delton Kellogg winner vs. Richmond/Whitehall winner
Lake Fenton/Birch Run winner vs. Remus Chippewa Hills/Gladstone winner
• Finals – All Divisions – 3:30 p.m.
Competitive Cheer Division 3 Regionals at Rockford - 6 p.m.
Competitive Cheer Division 3 Regionals at Flint Kearsley - 6 p.m.
Monday, February 29
Division 1 Skiing Finals at Marquette – 10 a.m.
Class C Girls Basketball District First Round at Laingsburg
Byron v. Saranac – 5:30 p.m.
Laingsburg v. Carson City-Crystal – 7 p.m.
In its seventh year, the School Broadcast Program gives members an opportunity to showcase excellence in their schools by creating video programming of athletic and non-athletic events with students gaining skills in announcing, camera operation, directing/producing and graphics.
The program also gives schools the opportunity to raise money through advertising and viewing subscriptions.
Here is the schedule for winter MHSAA Tournaments on MHSAA.TV (As of Feb. 22, subject to change):
Wednesday, February 24
- Oxford at Lake Orion – Boys Basketball – 7 p.m. – LIVE
- Gaylord St. Mary’s at Onaway – Boys Basketball – 7 p.m. – On-Demand
- Vicksburg at Dowagiac – Boys Basketball – 67 p.m. – LIVE
Thursday, February 25
- Grand Rapids West Catholic at Comstock Park – Freshman Boys Basketball – 4 p.m.
- Grand Rapids West Catholic at Comstock Park – JV Boys Basketball – 5:30 p.m.
- Romeo at Lake Orion – Ice Hockey – 7:45 p.m.
Friday, February 26
- Grand Rapids West Catholic at Comstock Park – Girls Basketball – 6 p.m.
- Lansing Waverly at Haslett – Girls Basketball – 6 p.m. - LIVE
- Fairview at Rogers City – JV Boys Basketball – 6 p.m. – On-Demand
- Gaylord at Alpena – Ice Hockey – 7 p.m. – LIVE
- Lapeer at Lake Orion – Boys Basketball – 7 p.m. – LIVE
- Trenton at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood – 7:15 p.m. – LIVE
- Lake Linden-Hubbell at Calumet – Boys Basketball – 7:20 p.m. – LIVE
- Grand Rapids West Catholic at Comstock Park – Boys Basketball – 7:30 p.m. – LIVE
- Lansing Waverly at Haslett – Boys Basketball – 7:30 p.m. – LIVE
- Fairview at Rogers City – Boys Basketball – 7:30 p.m. – LIVE
Monday, February 29
- Posen vs. Hillman @ Rogers City – Class D Girls Basketball District – 7:30 p.m. – LIVE
Tuesday, March 1
- Traverse City West at Alpena – JV Boys Basketball – 5:30 p.m. – LIVE
- Traverse City West at Alpena – Boys Basketball – 7p.m. – LIVE
- Eaton Rapids at Haslett – Boys Basketball – 7 p.m. – LIVE
- Comstock at Plainwell – Boys Basketball – 7:15 p.m. – LIVE
Wednesday, March 2
- Onaway at Rogers City – Class D Girls Basketball District – 6 p.m. – LIVE
- Waterford Mott/Oxford winner at Lake Orion – Class A Girls Basketball District – 7 p.m. - LIVE
Schools interested in becoming a part of the School Broadcast Program should contact John Johnson at the MHSAA Office.
MHSAA TV Offers 48 Football Games
September 18, 2020
By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties
Here is an updated schedule of varsity Football games for this weekend on the NFHS Network/MHSAA.tv:
Friday - Sept. 18
East Kentwood vs. Hudsonville - 5:30 PM
Lowell vs. East Grand Rapids - 5:50 PM
Rockford vs. Jenison - 6 PM
Montrose vs. Ovid-Elsie - 6:40 PM
Watervliet vs. Galesburg-Augusta - 6:50 PM
Howell vs. Plymouth - 6:55 PM
Petoskey vs. Gaylord - 7 PM
Saline vs. Ypsilanti Community - 7 PM
Stevensville Lakeshore vs. Portage Northern - 7 PM
Waterford Kettering vs. South Lyon - 7 PM
Grand Blanc vs. Flint Carman-Ainsworth - 7 PM
Ithaca vs. Saginaw Nouvel - 7 PM
Macomb L'Anse Creuse North vs. Detroit Country Day - 7 PM
Marquette vs. Menominee - 7 PM
Haslett vs. Mason - 7 PM
Fowlerville vs. Williamston - 7 PM
Calumet vs. Kingsford - 7 PM
Laingsburg vs. Pewamo-Westphalia - 7 PM
St. Clair Shores Lake Shore vs. Detroit Loyola - 7 PM
Plainwell vs. Kalamazoo Loy Norrix - 7 PM
Fenton vs. Holly - 7 PM
Bad Axe vs. Sandusky - 7 PM
Harbor Beach vs. Ubly - 7 PM
Cedar Springs vs. Middleville Thornapple Kellogg - 7 PM
Detroit Catholic Central vs. Harper Woods - 7 PM
Manchester vs. Addison - 7 PM
Traverse City Central vs. Traverse City West - 7 PM
Saginaw Heritage vs. Pontiac Notre Dame Prep - 7 PM
Madison Heights Lamphere vs. Warren Lincoln - 7 PM
Durand Area vs. Byron Center - 7 PM
DeWitt vs. Portland - 7 PM
Comstock Park vs. Belding Area - 7 PM
Brownstown Woodhaven vs. Wyandotte Roosevelt - 7 PM
Freeland vs. Frankenmuth - 7 PM
Suttons Bay vs. Brethren - 7 PM
Maple City Glen Lake vs. Boyne City - 7 PM
Charlevoix vs. Frankfort - 7 PM
Mayville vs. Burton Atherton - 7 PM
Romulus Summit Academy North vs. Detroit Edison Public School Academy - 7 PM
Livonia Clarenceville vs. Grass Lake - 7 PM
Cadillac vs. Alpena - 7 PM
St. Joseph vs. Kalamazoo Central - 7 PM
Grand Rapids Kenowa Hills vs. South Christian - 7 PM
New Lothrop vs. Mt Morris - 7 PM
Negaunee vs. Manistique - 7 PM
Saturday - Sept. 19
Traverse City St. Francis vs. Sault Area - 1 PM
Warren De La Salle Collegiate vs. Bloomfield Hills Brother Rice - 3 PM
Now in its 12th year, the School Broadcast Program gives members an opportunity to showcase excellence in their schools by creating video programming of athletic and non-athletic events with students gaining skills in announcing, camera operation, directing/producing and graphics. Pixellot – The NFHS Network’s automated streaming solution – is used by schools wishing to live stream games, but lacking the ability to staff the events. The program also gives schools the opportunity to raise money through advertising and viewing subscriptions.
NFHS Network subscriptions begin at $10.99 a month. Subscribers will have access to all live video and streaming statistics across the country. All content becomes available for free, on-demand viewing 72 hours after being shown live. A portion of every subscription sold by an SBP school goes to benefit its program.
A complete list of participating schools can be found on the School Broadcast Program page of the MHSAA Website.