Dot-TV Schedule Features Hoops Classic
January 3, 2019
By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties
The first weekend of action of the new year on MHSAA.tv will feature the five games of the 2019 GottaGetIt Hoops Boys Basketball Classic at Grand Blanc High School on Saturday (Jan. 5) beginning at noon.
Here’s the complete schedule at Grand Blanc:
Jan. 5
- Flint Hamady (4-2) v. Birmingham Brother Rice (2-4) - Noon
- Grand Rapids Union (3-1) v. Warren Lincoln (6-2) - 2 PM
- Detroit Douglass (2-4) v. Flint Powers Catholic (3-4) - 4 PM
- Benton Harbor (8-0) v. Saginaw (6-1) - 6 PM
- Harvey (IL) Thornton Township (4-3) v. Grand Blanc (5-2) - 8 PM
Benton Harbor won the Class B title last year. Flint Powers, Grand Blanc and Saginaw all drew mention in media preseason rankings this winter.
In its 10th year, the School Broadcast Program gives members an opportunity to showcase excellence in their schools by creating video programming of athletic and non-athletic events, with students gaining skills in announcing, camera operation, directing/producing and graphics. Pixellot – the NFHS Network’s automated streaming solution – is used by schools wishing to live stream games but lacking the ability to staff events. The SBP also gives schools the opportunity to raise money through advertising and viewing subscriptions.
Here’s the upcoming MHSAA.tv schedule of video streams being produced by School Broadcast Program members and the NFHS Network:
Thursday - January 3
- JV Boys Basketball - Hudsonville at Grandville - 5:30 PM
- Freshman Girls Basketball - Hudsonville at Grandville - 5:30 PM
- JV Girls Basketball - Ishpeming Westwood at Calumet - 5:45 PM
- JV Boys Basketball – Lake Linden-Hubbell at Dollar Bay - 5:45 PM
- Boys Basketball - West Bloomfield at Lake Orion - 7 PM
- JV Girls Basketball - Hudsonville at Grandville - 7 PM
- Freshman Boys Basketball - Hudsonville at Grandville - 7 PM
- Boys Basketball - Lake Linden-Hubbell at Dollar Bay - 7:15 PM
- Girls Basketball - Ishpeming Westwood at Calumet - 7:15 PM
- Boys Basketball – Carson City-Crystal at Vestaburg - 7:30 PM
Friday - January 4
- Freshman Girls Basketball - DeWitt at Howell - 3:50 PM
- Freshman Girls Basketball - Grand Blanc at Flint Powers Catholic - 4 PM
- Freshman Boys Basketball - Watervliet at Kalamazoo Christian - 4 PM
- Freshman Girls Basketball - Macomb Dakota at Bloomfield Hills Marian - 4 PM
- Freshman Boys Basketball – Waterford Kettering at White Lake Lakeland - 4 PM
- Freshman Boys Basketball - Flint Powers Catholic at Grand Blanc - 4 PM
- Freshman Boys Basketball - Frankenmuth at Saginaw Heritage - 4 PM
- Freshman Boys Basketball – South Lyon at Highland Milford – 4 PM
- JV Girls Basketball – Holly at Fenton – 4:15 PM
- Freshman Boys Basketball - Saginaw Nouvel at Freeland - 4:30 PM
- JV Girls Basketball - DeWitt at Howell - 5:20 PM
- Girls Basketball - Genesee Christian at Otisville Lakeville - 5:20 PM
- JV Boys Basketball – South Lyon at Highland Milford – 5:30 PM
- JV Boys Basketball - Flint Powers Catholic at Grand Blanc - 5:30 PM
- Girls Basketball – Bay City Western at Bay City John Glenn - 5:30 PM
- JV Boys Basketball – Saginaw Arts & Sciences at Mt Morris - 5:30 PM
- JV Girls Basketball - Grand Blanc at Flint Powers Catholic - 5:30 PM
- JV Girls Basketball - Macomb Dakota at Bloomfield Hills Marian - 5:30 PM
- JV Boys Basketball - Watervliet at Kalamazoo Christian - 5:30 PM
- JV Girls Basketball - Frankenmuth at Saginaw Heritage - 5:30 PM
- JV Boys Basketball – Waterford Kettering at White Lake Lakeland - 5:30 PM
- JV Boys Basketball - Hemlock at Harbor Beach - 6 PM
- JV Girls Basketball – Allen Park Cabrini at St. Clair Shores Lake Shore - 6 PM
- JV Girls Basketball – Saginaw Swan Valley at Hemlock - 6 PM
- Girls Basketball - Central Montcalm at Fremont - 6 PM
- JV Boys Basketball – St. Ignace at Pellston - 6 PM
- JV Boys Basketball - Saginaw Nouvel at Freeland - 6 PM
- Girls Basketball – Holly at Fenton – 6 PM
- Boys Basketball - Genesee Christian at Otisville Lakeville - 6:50 PM
- Girls Basketball - DeWitt at Howell - 6:50 PM
- Boys Basketball – Bay City Western at Bay City John Glenn - 7 PM
- Girls Basketball - Macomb Dakota at Bloomfield Hills Marian - 7 PM
- Boys Basketball – Saginaw Arts & Sciences at Mt. Morris - 7 PM
- Boys Basketball – Waterford Kettering at White Lake Lakeland - 7 PM
- Boys Basketball - Frankenmuth at Saginaw Heritage - 7 PM
- Girls Basketball - Grand Blanc at Flint Powers Catholic - 7 PM
- Boys Ice Hockey - Novi at Calumet - 7 PM
- Boys Basketball - Flint Powers Catholic at Grand Blanc - 7 PM
- Boys Basketball - Watervliet at Kalamazoo Christian - 7 PM
- Boys Basketball – Royal Oak Shrine at Waterford Our Lady - 7 PM
- Boys Basketball – South Lyon at Highland Milford – 7 PM
- Boys Basketball - Hemlock at Harbor Beach - 7:20 PM
- Boys Basketball - Saginaw Nouvel at Freeland - 7:30 PM
- Boys Basketball - Central Montcalm at Fremont - 7:30 PM
- Girls Basketball – Allen Park Cabrini at St. Clair Shores Lake Shore - 7:30 PM
- Girls Basketball – Grand Rapids Catholic Central at Comstock Park - 7:30 PM
- Girls Basketball – Saginaw Swan Valley at Hemlock - 7:30 PM
- Girls Basketball – Allen Park Cabrini at St. Clair Shores Lake Shore - 7:30 PM
- Boys Basketball – St. Ignace at Pellston - 7:30 PM
- Boys Basketball – Holly at Fenton – 7:30 PM
Saturday - January 5
- Wrestling - Saginaw Heritage Invitational - 9 AM
- Competitive Cheer – Grand Rapids NorthPointe Christian Invitational - 9 AM
- Competitive Cheer – Grandville Invitational - 9:30 AM
- JV Competitive Cheer – Grandville Invitational - 9:30 AM
- Competitive Cheer – Frankenmuth Invitational - 10 AM
- Competitive Cheer – Grand Rapids NorthPointe Christian Invitational - 11 AM
- Boys Basketball – Flint Hamady v. Birmingham Brother Rice @ Grand Blanc Classic - Noon
- JV Girls Basketball – Fruitport Calvary Christian at Hart - 2 PM
- Boys Basketball – Grand Rapids Union v. Warren Lincoln @ Grand Blanc Classic - 2 PM
- JV Boys Basketball – Fruitport Calvary Christian at Hart - 3:30 PM
- Boys Basketball – Detroit Douglass v. Flint Powers Catholic @ Grand Blanc Classic - 4 PM
- Girls Basketball – Fruitport Calvary Christian at Hart - 5 PM
- Boys Ice Hockey - Brighton at Calumet - 6 PM
- Boys Basketball - Benton Harbor v. Saginaw @ Grand Blanc Classic - 6 PM
- Boys Basketball – Fruitport Calvary Christian at Hart - 6:30 PM
- Boys Basketball – Harvey (IL) Thornton Township v. Grand Blanc @ Grand Blanc Classic - 8 PM
Monday - January 7
- Freshman Boys Basketball - Pinconning at Hemlock - 4:30 PM
- Freshman Girls Basketball - Marysville at St. Clair Shores Lake Shore - 4:30 PM
- JV Girls Basketball - Watersmeet at Dollar Bay - 5:45 PM
- JV Girls Basketball - St. Louis at St. Charles - 6 PM
- JV Girls Basketball - Pinconning at Hemlock - 6 PM
- JV Boys Basketball - Pentwater at Hart - 6 PM
- JV Girls Basketball - Marysville at St. Clair Shores Lake Shore - 6 PM
- JV Boys Basketball - West Iron County at Norway - 6:30 PM
- Girls Basketball – Marine City Cardinal Mooney at Waterford Our Lady - 7 PM
- Boys Basketball – Unionville-Sebewaing at Bay City John Glenn - 7 PM
- Girls Basketball - Watersmeet at Dollar Bay - 7:15 PM
- Girls Basketball - Marysville at St. Clair Shores Lake Shore - 7:30 PM
- JV Boys Basketball - Pinconning at Hemlock - 7:30 PM
- JV Boys Basketball - St. Louis at St. Charles - 7:30 PM
- Boys Basketball - Pentwater at Hart - 7:30 PM
- Boys Basketball - West Iron County at Norway - 8 PM
Tuesday - January 8
Volleyball Districts Open on MHSAA TV
November 2, 2020
By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties
The volleyball postseason begins tonight, with broadcasts of 60 District openers viewable on the NFHS Network and MHSAA.tv.
The following will be broadcast online during the first two days of the MHSAA Girls Volleyball District Tournament:
Monday - Nov. 2
Marquette vs. Alpena - 6 PM
Burton Bendle vs. Otisville LakeVille - 5 PM
Kalamazoo Christian vs. Kalamazoo Hackett - 5 PM
Lansing Waverly vs. DeWitt - 5 PM
Livonia Churchill vs. Garden City - 5 PM
Ludington vs. Manistee - 5 PM
Plainwell vs. Paw Paw - 5 PM
Stevensville Lakeshore vs. Dowagiac Union - 5 PM
Walled Lake Northern vs. Hartland - 5 PM
Leslie vs. East Jackson - 5:15 PM
Battle Creek Pennfield vs. Three Rivers - 5:30 PM
Brethren vs. Mason County Eastern - 5:30 PM
Erie-Mason vs. Monroe St. Mary's Catholic Central - 5:30 PM
Morley Stanwood vs. Beal City - 5:30 PM
Niles Brandywine vs. Hartford - 5:30 PM
Vassar vs. Montrose - 5:30 PM
Lowell vs. Grand Rapids Ottawa Hills - 5:55 PM
Bridgeport vs. Saginaw Arthur Hill - 6 PM
Brighton vs. South Lyon East - 6 PM
Caro vs. Frankenmuth - 6 PM
Clarkston Everest Collegiate vs. Oakland Christian - 6 PM
Clawson vs. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - 6 PM
Dryden vs. Kimball New Life Christian Academy - 6 PM
Durand vs. Flint Powers Catholic - 6 PM
East Grand Rapids vs. Grand Rapids Forest Hills Central - 6 PM
Elkton-Pigeon-Bay Port Laker vs. Cass City - 6 PM
Fulton vs. Portland St. Patrick - 6 PM
Galesburg-Augusta vs. Vermontville Maple Valley - 6 PM
Grand Blanc vs. Linden - 6 PM
Grand Traverse Academy vs. Traverse City St. Francis - 6 PM
Harrison vs. Beaverton - 6 PM
Lake Orion vs. Waterford Kettering - 6 PM
Macomb Lutheran North vs. Armada - 6 PM
Marian vs. Royal Oak - 6 PM
Rock Mid Peninsula vs. Rapid River - 6 PM
Shelby vs. Mason County Central - 6 PM
Warren Woods-Tower vs. Harrison Twp. L'Anse Creuse - 6 PM
Buchanan vs. Edwardsburg - 6:30 PM
Dearborn Divine Child vs. Livonia Franklin - 6:30 PM
Grand Ledge vs. East Lansing - 6:30 PM
Big Rapids vs. Reed City - 7 PM
Croswell-Lexington vs. North Branch - 7 PM
Battle Creek Harper Creek vs. Constantine - 7 PM
Michigan Center vs. Lumen Christi Catholic - 7 PM
Northville vs. Novi - 7 PM
Onekama vs. Bear Lake - 7 PM
Sanford Meridian vs. Farwell - 7 PM
White Lake Lakeland vs. Walled Lake Western - 7 PM
Williamston vs. Owosso - 7 PM
Ypsilanti Arbor Prep vs. Ottawa Lake Whiteford - 7 PM
Munising vs. Eben Junction Superior Central - 7:30 PM
Reese vs. Saginaw Valley Lutheran - 7:30 PM
Tuesday - Nov. 3
Allen Park Cabrini vs. Taylor Preparatory - 5 PM
Benzie Central vs. TBA - 5 PM
Sterling Heights Parkway Christian vs. Chesterfield Austin Catholic - 5 PM
Frankfort vs. Lake Leelanau St. Mary - 6 PM
Cadillac vs. TBA - 7 PM
Escanaba vs. Kingsford - 7 PM
Houghton vs. Gladstone - 7 PM
New Haven Merritt Academy vs. Marine City Cardinal Mooney Catholic - 7 PM