Today in the MHSAA: 2/8/18
February 8, 2018
By Geoff Kimmerly
Second Half editor
Each weekday of the school year, we break down the top headlines courtesy of Michigan’s sports media.
Today's Top 10
1. Wrestling – Division 3 No. 2 Richmond got past No. 6 Algonac in the championship match to claim its 20th straight District title – Macomb Daily
2. Wrestling: Division 1 No. 6 Hartland also remains perfect in District competition this century after claiming its 18th straight title with wins over White Lake Lakeland and Highland-Milford – Livingston Daily Press & Argus
3. Boys Basketball: As fans packed full Michigan Tech’s arena to see two of the state’s best in Class D, Dollar Bay pushed to 12-0 by handing Ewen-Trout Creek a 51-42 loss, the Panthers’ first defeat of the season – Houghton Daily Mining Gazette
4. Wrestling: No. 6 Stevensville Lakeshore earned its third win in a week over rival and No. 7-ranked Niles, this one 34-30 to claim a Division 2 District title – South Bend Tribune
5. Wrestling: With heavy hearts, Walled Lake Central won its Division 1 District two days after the death of a teammate – Oakland Press
6. Wrestling: Division 2 No. 8 St. Johns won its 10th straight team District title, downing Mount Pleasant and then Owosso – Lansing State Journal
7. Wrestling: Manistee, with its third coach in three seasons, won a Division 3 District title under former longtime Saginaw Swan Valley leader Darrell Burchfield – Manistee News Advocate
8. Wrestling: No. 3 Remus Chippewa Hills claimed its 14th straight District title, in Division 3 – Big Rapids News
9. Wrestling: Temperance Bedford came back late to get past Brownstown Woodhaven and win in Division 1, and Division 3 top-ranked Dundee got past No. 9 Ida – Monroe Evening News
10. Wrestling: Warren DeLaSalle won its first District title in wrestling, getting past Roseville in the Final – C&G Newspapers
Also of note …
Wrestling: Jonesville downed Hillsdale in Division 3 to claim a fourth straight District championship – Hillsdale Daily News
Wrestling: No. 8 Alma downed Ithaca and Portland to win its second District title in three seasons in Division 3 – Mount Pleasant Morning Sun
Wrestling: Saline advanced in Division 1 with wins over Ann Arbor Pioneer and Huron – Saline Post
Wrestling: Coldwater repeated as a Division 2 District champ with wins over Marshall and Sturgis – Coldwater Daily Reporter
Wrestling: Midland edged rival Dow 39-34 to advance with a Division 1 District title – Midland Daily News
Wrestling: Grand Haven is a District champion for the fifth straight season, coming back to win in Division 1 – Grand Haven Tribune
Wrestling: No. 4 Gaylord clinched its Division 2 District title with a win over Bay City Central, setting up a possible Regional matchup with St. Johns – Gaylord Herald Times
Wrestling: Traverse City West downed rival Central to win its fourth straight team District championship, in Division 1 – Traverse City Record-Eagle
Wrestling: Dowagiac downed Constantine in their Division 3 District Final to advance – South Bend Tribune
Girls Soccer: Retired star Miami Dolphins kicker Pete Stoyanovich is taking over the South Lyon East girls soccer program – Observer & Eccentric
Today in the MHSAA: 6/6/24
By
Geoff Kimmerly
MHSAA.com senior editor
June 6, 2024
1. BOYS LACROSSE Ada Forest Hills Eastern edged Forest Hills Central 11-10 in a Division 2 Semifinal – State Champs!
2. GIRLS LACROSSE Rockford will return to the Division 1 championship game thanks to a 10-8 win over Hartland – FOX 17
3. GIRLS LACROSSE Brighton advanced to the Division 1 Final for the sixth-straight season, this time with a 14-10 win over Bloomfield Hills – Livingston Daily Press & Argus
4. BOYS LACROSSE Detroit Country Day is headed back to the Finals for the third-straight season after a 15-7 win over East Grand Rapids in Division 2 – Oakland Press
5. BOYS LACROSSE Reigning Division 1 runner-up Detroit Catholic Central will play for the title again thanks to a 16-5 win over Rockford – Oakland Press
6. GIRLS LACROSSE Grand Rapids Catholic Central defeated Haslett/Williamston 24-2 in Division 2 – WILX
7. GIRLS LACROSSE Reigning Division 2 champion Detroit Country Day will play for a repeat after defeating Farmington Hills Mercy 13-6.
8. BASEBALL No. 5 Saginaw Swan Valley downed No. 2 Standish-Sterling 5-3 in a Division 2 Regional Semifinal – Saginaw News
9. GIRLS SOCCER Ovid-Elsie advanced to its first Regional Final in this sport with a shootout win over Eaton Rapids in Division 3 – Owosso Argus-Press
10. BASEBALL Gladstone in Division 3 (6-3 over Houghton) and No. 10 Norway in Division 4 (4-3 over No. 17 Painesdale Jeffers) advanced to Regional Finals – Upper Michigan Source