CLASS AA
(2781 - 1400 -- 89 Schools)
REGION I
Alpena
Auburn-Bay City Western
Bay City-Central
Davison
Flint--Carman-Ainsworth
Grand Blanc
Grand Haven
Grand Ledge
Grandville
Holland:
Holland
West Ottawa
Holt
Jenison
Kentwood-East Kentwood
Lansing-Everett
Marquette
Midland
Rockford
Saginaw:
Arthur Hill
Heritage
Traverse City:
Traverse City Central
Traverse City West
(22)
REGION II
Ann Arbor:
Huron
Pioneer
Battle Creek-Central
Belleville
Brighton
Canton:
Plymouth Canton
Plymouth Salem
Clarkston
Highland-Milford
Howell
Jackson
Lake Orion
Monroe
Novi
Romeo
South Lyon
Temperance-Bedford
Walled Lake:
Walled Lake Central
Walled Lake Western
Waterford-Waterford Mott
Wayne-Wayne Memorial
Westland-John Glenn
(22)
REGION III
Bloomfield Hills-Brother Rice
Dearborn-Fordson
Detroit:
Cass Technical
Cody
Cooley
Henry Ford
Mackenzie
Mumford
Murray-Wright
Redford
Western
Garden City
Lathrup Village--Southfield-
Lathrup
Lincoln Park
Livonia:
Churchill
Franklin
Stevenson
Redford-Detroit Catholic
Central
Southfield
Taylor-Truman
Troy
West Bloomfield
(22)
REGION IV
Clinton Township-Chippewa
Valley
Detroit:
Denby
Finney
Kettering
Martin Luther King
Osborn
Pershing
Eastpointe-East Detroit
Fraser
Grosse Pointe-South
Macomb-Dakota
Port Huron:
Port Huron
Port Huron Northern
Rochester-Adams
Rochester Hills-Rochester
Roseville
Shelby Township-Eisenhower
Sterling Heights:
Ford II
Sterling Heights
Utica Stevenson
Troy-Athens
Utica
Warren-DeLaSalle Collegiate
(23)
CLASS A
(1399 - 994 -- 89 schools)
REGION I
Cadillac
Clio
Escanaba
Flint:
Central
Kearsley
Northern
Northwestern
Southwestern Academy
Flushing
Gaylord
Greenville
Lapeer:
Lapeer East
Lapeer West
Midland-H. H. Dow
Mt. Pleasant
Muskegon:
Muskegon
Reeths-Puffer
Norton Shores-Mona Shores
Owosso
Saginaw
St. Johns
Swartz Creek
(22)
REGION II
Benton Harbor
Charlotte
East Lansing
Grand Rapids:
Christian
Forest Hills Central
Forest Hills Northern
Northview
Ottawa Hills
Union
Hudsonville
Ionia
Kalamazoo:
Kalamazoo Central
Loy Norrix
Lansing:
Eastern
J. W. Sexton
Waverly
Lowell
Mason
Okemos
Portage:
Portage Central
Portage Northern
Zeeland
(22)
REGION III
Adrian
Allen Park
Dearborn:
Dearborn
Edsel Ford
Detroit-Southwestern
Farmington
Farmington Hills:
Harrison
North Farmington
Fenton
Flat Rock-Woodhaven
Hartland
Holly
Northville
Pinckney
Redford Union
Saline
Southgate-Anderson
Taylor-John F. Kennedy
Waterford Kettering
White Lake-Lakeland
Wyandotte-Roosevelt
Ypsilanti:
Lincoln
Ypsilanti
(23)
REGION IV
Berkley
Birmingham:
Seaholm
Wylie E. Groves
Bloomfield Hills-Lahser
Detroit:
Central
Northern
Northwestern
Southeastern
U of D Jesuit
Ferndale
Grosse Pointe-North
Harrison Township-L'Anse
Creuse
Hazel Park
Macomb-L'Anse Creuse North
New Baltimore-Anchor Bay
Oak Park
Oxford
Pontiac:
Northern
Pontiac Central
Royal Oak-Kimball
Warren:
Cousino
Warren Mott
(22)
CLASS BB
(991 - 704 -- 91 schools)
REGION I
Alma
Bay City-John Glenn
Big Rapids
Bridgeport
Cedar Springs
Cheboygan
Corunna
Flint:
Beecher
Luke M. Powers
Fremont
Fruitport
Kingsford
Linden
Ludington
Menominee
Mt. Morris-E. A. Johnson
North Branch
Otisville-LakeVille
Petoskey
Reed City
Sault Ste. Marie-Sault Area
Sparta
West Branch-Ogemaw Heights
(23) |
REGION II
Allegan
Caledonia
Coloma
Comstock
Dowagiac-Dowagiac Union
Grand Rapids:
Catholic Central
Central
Creston
East Grand Rapids
Kenowa Hills
South Christian
Mattawan
Niles
Otsego
Plainwell
St. Joseph
South Haven
Stevensville-Lakeshore
Three Rivers
Vicksburg
Wayland-Wayland Union
Wyoming:
Rogers
Wyoming Park
(23)
REGION III
Battle Creek:
Harper Creek
Lakeview
Carleton-Airport
Chelsea
Coldwater
Dearborn Heights-Crestwood
Dexter
Eaton Rapids
Fowlerville
Haslett
Hastings
Jackson-Northwest
Lake Odessa-Lakewood
Marshall
Middleville-Thornapple Kellogg
Monroe-Jefferson
Ortonville-Brandon
Parma-Western
Redford-Thurston
Richland-Gull Lake
Romulus
Sturgis
Tecumseh
(23)
REGION IV
Algonac
Auburn Hills-Avondale
Bloomfield Hills:
Andover
Cranbrook Kingswood
Center Line
Dearborn-Divine Child
Detroit:
Chadsey
Renaissance
Gibraltar-O. A. Carlson
Hamtramck
Harper Woods-Notre Dame
Marine City
Marysville
Orchard Lake-St. Mary Prep
Royal Oak-Dondero
St. Clair
St. Clair Shores:
Lake Shore
Lakeview
South Lake
Trenton
Warren:
Fitzgerald
Lincoln
Warren Woods-Tower
(23)
CLASS B
(703- 502 -- 92 schools)
REGION I
Beaverton
*Boyne City/Boyne Falls
Essexville-Garber
Gladstone
Gladwin
Grayling
Harrison
Houghton Lake
Ishpeming-Westwood
Kalkaska
Manistee
Midland-Bullock Creek
Oscoda
Pinconning
Remus-Chippewa Hills
Roscommon
Saginaw:
Buena Vista
Nouvel Catholic
Swan Valley
*Scottville-Mason County Central/
Mason County Eastern
Shepherd
Standish-Standish Sterling
Tawas City-Tawas
Area
(23)
REGION II
Battle Creek-Pennfield
Belding
Byron Center
Comstock Park
Coopersville
Delton-Kellogg
Edwardsburg
Grand Rapids-West Catholic
Grandville-Calvin Christian
Grant
Hamilton
Howard City-Tri County
Lakeview
Muskegon-Orchard View
Muskegon Heights
Paw Paw
Portland
Shelby
Spring Lake
Stanton-Central Montcalm
Whitehall
Wyoming:
Godwin Heights
Kelloggsville
(23)
REGION III
Armada
Bad Axe
Beverly Hills-Detroit Country Day
Birch Run
Caro
Chesaning
Clinton Township-Clintondale
Croswell-Lexington
DeWitt
Durand
Elsie--Ovid-Elsie
Frankenmuth
Imlay City
Lansing-Catholic Central
Macomb-Lutheran North
Millington
Mount Clemens
Perry
Pontiac-Notre Dame Prep
Richmond
Vassar
Williamston
Yale
(23)
REGION IV
Brooklyn-Columbia Central
Clawson
Dearborn Heights:
Annapolis
Robichaud
Detroit-St. Martin de Porres
Grosse Ile
Highland Park
Hillsdale
Ida
Inkster
Jackson-Lumen Christi
Madison Heights:
Bishop Foley
Lamphere
Madison
Melvindale
Milan
Monroe-St. Mary C.C.
New Boston-Huron
Onsted
River Rouge
Riverview
Stockbridge
Ypsilanti-Willow Run
(23)
CLASS CC
(501 - 372 -- 86 schools)
REGION I
Benzonia-Benzie Central
Calumet
Charlevoix
Elk Rapids
Gwinn
*Hancock/Chassell
*Harbor Springs/Alanson
*Houghton/Copper Country
Christian
Iron Mountain
Ironwood-L. L. Wright
*Ishpeming/Republic
Lake City
Leroy-Pine River Area
Manistique
Munising
Negaunee
Newberry
Rogers City
Stambaugh-West Iron County
*Suttons Bay/Lake Leelanau
Whittemore-Prescott
(21)
REGION II
Carrollton
Carson City-Crystal
Clare
Evart
Farwell
Freeland
Hart
Hemlock
Ithaca
Kent City
Montague
Morley-Stanwood
Muskegon-Oakridge
Newaygo
*North Muskegon/Western MI
Christian
Ravenna
Reese
Saginaw-Valley Lutheran
Saint Charles
Saint Louis
Sanford-Meridian
(21)
REGION III
Albion
Allendale
Bangor
Berrien Springs
Bronson
Buchanan
Constantine
Fennville
Hartford
Hopkins
Hudson |
Kalamazoo:
Hackett Cath. Central
Kalamazoo Christian
Laingsburg
Leslie
Niles-Brandywine
Olivet
Parchment
Quincy
Three Oaks-River Valley
Union City
Vermontville-Maple Valley
(22)
REGION IV
Almont
Blissfield
Capac
Cass City
Clinton
Detroit:
Crockett Technical
Frederick Douglass
Dundee
Elkton-Piegon-Bay Port
Erie--Erie-Mason
Fenton-Lake Fenton
Flat Rock
Goodrich
Harbor Beach
Jackson-East Jackson
Livonia-Clarenceville
Marlette
Michigan Center
Montrose-Hill McCloy
Napoleon
Riverview-Gabriel Richard
Sandusky
(22)
CLASS C
(372 - 250 -- 86 schools)
REGION I
Brethren
*Central Lake/Ellsworth
Coleman
Crystal Falls-Forest Park
East Jordan
Indian River-Inland Lakes
Kingsley
L'Anse
Lincoln-Alcona
Mancelona
Manton
Maple City-Glen Lake
McBain
Mesick
Norway
Onaway
*Onekama/Bear Lake
Rudyard
St. Ignace-LaSalle
Stephenson
Traverse City-St. Francis
(21)
REGION II
Bath
Bellevue
Blanchard-Montabella
Bloomingdale
Breckenridge
Burton:
Atherton
Bendle
Bentley
Byron Area
Dansville
Flint-Hamady
Gobles
Hesperia
Holton
Merrill
Muskegon-Catholic Central
Pewamo-Westphalia
Saginaw-MI Lutheran Seminary
Saranac
Springport
White Cloud
(21)
REGION III
Addison
Athens
Bridgman
Cassopolis-Ross Beatty
*Colon/Burr Oak
Concord
Decatur
Eau Claire
Galesburg-Augusta
Homer
Horton-Hanover
Jackson-Vandercook Lake
Jonesville
Lawton
Marcellus
Morenci
Pittsford
Reading
Sand Creek
Schoolcraft
Watervliet
White Pigeon
(22)
REGION IV
Allen Park-Cabrini
Ann Arbor-Gabriel Richard
*Britton-Macon/Deerfield
Brown City
Dearborn-St. Alphonsus
Deckerville
Detroit:
Benedictine
Loyola Academy
Grosse Pointe Woods-
University Liggett
Harper Woods
Manchester
Mayville
Memphis
New Haven
Ottawa Lake-Whiteford
Petersburg-Summerfield
Redford-Bishop Borgess
Royal Oak-Shrine
Ubly
Unionville-Sebewaing
Westland-Lutheran Westland
Whitmore Lake
(22)
CLASS DD
(249 - 188 -- 42 schools)
REGION I
Baraga
Bellaire
Bessemer-A. D. Johnston
*Ewen Trout Creek/White Pine
Hale
Hillman
Johannesburg-Lewiston
Mio--Mio-AuSable
Ontonagon Area
*Powers North Central/Carney Nadeau
(10)
REGION II
Baldwin
Bay City-All Saints Central
Carsonville-Port Sanilac
Genesee
Kinde-North Huron
Kingston
Marion
Middleton-Fulton
New Lothrop
Vestaburg
Wyoming-Lee
(10)
REGION III
Camden-Frontier
Centreville
Climax-Scotts
Grass Lake
Lawrence
Martin
Mendon
New Buffalo
Potterville
St. Joseph-Lake MI Cath.
Saugatuck
(11)
REGION IV
Dryden
Ecorse
Harper Woods:
Bishop Gallagher
Lutheran East
Marine City-Cardinal Mooney
Morrice
Rochester Hills-Lutheran NW
Southgate-Aquinas
Waterford-Our Lady of the
Lakes
Webberville
(10)
CLASS D
(187 - 77 -- 43 schools)
REGION I
Brimley
Cedarville
DeTour
*Engadine/Paradise
Harris--Bark River-Harris
Iron Mountain-North Dickinson
Lake Linden-Hubbell
Pickford
Rapid River
Rock-Mid Peninsula
*Wakefield/Marenisco
(11)
REGION II
Atlanta
AuGres-Sims
Beal City
Fairgrove--Akron-Fairgrove
Frankfort
Gaylord-St. Mary Cathedral
Manistee-Catholic Central
Mt. Pleasant-Sacred Heart
Owendale-Gagetown
Posen
Twining-Arenac Eastern
(11)
REGION III
Adrian-Madison
Ashley
Battle Creek-St. Philip
Covert
Fowler
Galien
Litchfield
North Adams-Jerome
Portland-St. Patrick
Tekonsha-Rose D. Warwick
Waldron
(11)
REGION IV
Center Line-St. Clement
Detroit:
East Catholic
Holy Redeemer
Urban Lutheran
Hamtramck-St. Florian
North Branch-Wesleyan Acad.
Peck
Redford-St. Agatha
Taylor-Light & Life Christian
Wyandotte-Mt. Carmel
(10) |